O akci
Na TEDxPrague 2017: Krásný nový svět jsme se podívali do minulosti, přítomnosti i do budoucna.
Lokace
Forum KarlínPernerova 51
186 00, Praha 8
Program a řečníci
-
Zuzana Labudová
detailVztahy mužů a žen se nenávratně změnily. Ženy začínají mít navrch – mezi absolventy vysokých škol je jich přes 60 procent a pronikají do oborů, kde to dřív bylo nemyslitelné. Za pět let u nás klesl počet podnikajících mužů o 200, žen přibylo 34 tisíc! Díky technologiím nebudou potřeba mužské svaly. Žádanější budou ženská flexibilita a empatie.
S tím vším se mění i vztahy. “Opouštíme původní rodiny, samy rozhodujeme o tom, zda a kdy budeme mít děti. Brzy nám bude úplně jedno, kolik muž vydělává – povolání zlatokopka zmizí z trhu práce. Odplata za minulé křivdy ale může být to poslední, co nás ve vztahu s muži čeká. Jestliže se s nimi nedomluvíme, jak na nové uspořádání genderových rolí zareagovat, prostě vyhyneme.” Všechno totiž ty skvěle se rozvíjející technologie nahradit nedokážou.
zavřít -
Josef Holý
detailO technologiích diskutujeme snad na každém kroku. A není divu, do našeho světa prorůstají hlouběji a hlouběji. Vedle těch, kteří na ně s obdivem hledí jako na obrovskou příležitost, se ozývají hlasy skeptiků – je jejich množství největší hrozbou dnešní doby?
Josef si myslí, že spíš než přemíra technologií je problémem způsob, kterým je využíváme. A také očekávání, která od nich máme. To je ostatně i předmětem jeho hlavního zájmu v oblasti Umělé Inteligence, která už teď mění a bude dále měnit naše životy. Aby to byla proměna k lepšímu, tak bychom se jí neměli bát a místo na pohádky o Terminátorech se zaměřit na skutečná rizika a příležitosti.
zavřít -
Bryan McCormack
detailCo kdybychom uměním dokázali dát hlas těm, kteří ho nemají? Bryan proměnil svůj nápad vizualizovat evropskou uprchlickou krizi v realitu a nechal tak promluvit ty, kteří ji skutečně žijí. Stovky uprchlíků, více než 60 národností, převážně děti, často negramotné. Uprchlíci v táborech, squatech a přístřešcích napříč Evropou. Lidé padající přes palubu v nejvíce frekventovaných táborech na řeckých ostrovech až po ty v uprchlických centrech v Británii. Lidé, které vůbec neznáme, protože jsme jich přes naše hranice pustili jen 12.
Ti všichni se podíleli na tvorbě unikátního kulturního obrazu, zatímco se stopa jejich vlastní kultury pomalu vytrácí. Přitom bez zanechání otisku naší existence nejsme nikým.
zavřít -
Filip Tylš
detailPsychedelika jsou látky měnící vědomí, zážitky pod jejich vlivem mají někdy transformativní charakter – jdou za to, co jsme doposud v životě okusili. Ukazuje se, že po návštěvě „jinosvěta“ už nejsme jako dřív. Psychedelika mají dlouhodobé účinky na naši psychiku a pokud jsou používána adekvátně, mohou léčit například depresi.
Řeč bude o tom, jak psychedelická zkušenost může změnit prožívání jedince, ale také tvář současné psychiatrie. Je psychedelická terapie hudbou budoucnosti?
zavřít -
Pavel Kysilka
detailSvět prochází digitální revolucí. Jak se promítá do našeho každodenního života? Jak ovlivňují nové digitální možnosti byznys, ekonomiku i celou společnost? Pavel přinese tak trochu jiný pohled na potřeby vzdělání budoucí generace. Robotizace, umělá inteligence, virtuální a rozšířená realita, internet věcí, nano a biotechnologie –hlas budoucnosti, nebo realita, která se dotýká každého z nás?
Digitální revoluce přináší i nové obchodní, komunikační a pracovní modely, které se promítají do oblasti vzdělávání. Jak tohle všechno zasahuje do aktivit lidí nejen v kyberprostoru?
zavřít -
Kateřina Nováková
detailMá smysl chtít zachraňovat svět?
Šokuje nás světová plastová katastrofa a fascinuje potenciál lidských schopností. Dáváme dohromady vědu, pedagogiku a bussines a tento střet prostředí nám otevírá obzory.
Plastová cihla, kterou jsme vyvinuli, si pomalu začíná žít svým životem, i když je to ještě miminko v inkubátoru. Stavby, které stavíme s dětmi ze škol, zase bouráme a recyklujeme. Jsme jediní, kdo v ČR tiskne z PET recyklátu. Každý tento pokus nás posouvá dál a představujeme si, že nejsme sami. Zkoušet nové věci má smysl!
zavřít -
Petr Třešňák
detailAutismus jako příležitost a zrcadlo společnosti? Ne všichni jsou jako Rain Man - o autistech s nezvladatelným chováním se ale moc nemluví. Malá Dorotka trpí těžkou formou autismu spojenou s mentálním postižením a sebepoškozováním. Z perspektivy rodiče poznáme, jak devastující onemocnění dokáže téměř zničit rodinu.
Na druhou stranu, můžeme se jim naučit správně rozumět, a začít tak lépe vnímat jinakost a jedinečné potřeby každého člověka? Dokážeme zlepšit sociální systém ve světě, který na pomoc podobně postiženým rodinám ještě není připraven?
zavřít -
Jan Školník
detailVšichni máme spoluzodpovědnost za svět, v němž žijeme. A pokud měl Aristoteles pravdu, žádné individuální štěstí není možné bez štěstí obce. Ani individuální naplnění pak tedy není možné bez příspěvku k naplněné existenci obce – místa, kde žijeme. Krásný svět začíná v nás samotných a přirozeně může pokračovat v prostředí, kde právě žijeme. Oba světy je ale třeba budovat.
Aby bylo možné prostředí kultivovat a dělat ho příjemným místem k životu, lidé v obci si musí věřit a chtít spolupracovat. Společně hledat, co obec spojuje, co je jejím tmelem. Přispívejme aktivně k vytváření takového světa, v němž budou lidé rádi žít, pracovat, tvořit anebo se do něj vracet.
zavřít -
Sugandho
detailKaždý z nás přichází na tento svět s obrovským potenciálem kreativity, síly a moudrosti. “Tím, že učím ostatní emocionálnímu propojení a vědomí sebe sama, zároveň vedu lidi k tomu, aby se sami stali pozornějšími k úžasným pokladům, které si v sobě nesou. Vidět lidi rozvíjet se a překonávat překážky, které jsou na první pohled obřích rozměrů, je pro mě životní radost.”
V krásném novém světě potřebujeme mít povědomí o každém jednotlivém členovi společnosti a tvořit si vnitřní propojení s každým z nich. Potřebujeme nastavit bleskovému technologickému pokroku protiváhu. Využijme náš potenciál a dodejme rozvoji lidský rozměr.
zavřít -
Zuzana Pilzová
detailJsou země, ze kterých více lidí odchází, než do nich přichází. Co v nich najdeme, když se tam na čas přestěhujeme? Ukrajina je velká země velkých problémů, země v přerodu k demokracii, která za poslední léta prošla dvěma revolucemi. Země, na jejímž východním cípu probíhá vojenská válka a v jejím středu tvrdý boj za demokracii a právní stát.
Tamní občanská společnost stojí proti silným soupeřům a přesto se jí navzdory ztíženým podmínkám podařilo dosáhnout řady nebývalých úspěchů a reforem. V čem nám vývoj téměř sousední Ukrajiny může být inspirací?
zavřít -
Kevin Warwick
detailJak se stát kyborgem? Kevin Warwick si v roce 1998 nechal jako první člověk dobrovolně implantovat do paže čip. V roce 2002 ho nahradil novým, komplexnějším zařízením, které bylo přímo propojeno s jeho nervovou soustavou. Zatímco byla Warwickova nervová soustava připojena k internetu na Kolumbijské univerzitě v New Yorku, dokázal jí bez problémů ovládat robotickou paži uloženou na univerzitě v Readingu v Anglii. A ta dokonale kopírovala pohyb jeho vlastní ruky.
Kevin se nezdráhal implantovat zařízení také do paže své ženy, aby pomocí internetu pro přenos dat na dálku dosáhl empatie. Tímto experimentem došlo k první přímé a plně elektronické komunikaci mezi nervovými soustavami dvou lidí.
zavřít -
Lorena Macnaughtan
detailInovace pramení ze zvědavosti – ptáme se proč – a formuje se s rebelií, když přemýšlíme co kdyby. Cesta k inovacím se možná jeví jako osamělá a riskantní. A také to tak je. Co kdybychom ale překonali kulturní překážky, které nám brání ve spolupráci, a zkusili vytvořit sítě, kterými převýšíme jednotlivá úsilí každého z nás?
Propojení s ostatními podnikateli nemusí být jen podmínkou přežití. Mohou se stát klíčem k úspěchu. A hlavně ekonomickým motorem celého regionu – sítě dokážou zachytávat talenty, generovat znalosti a přitahovat kapitál. I pouhá hrstka rebelů, běží-li společně, může být strůjcem úžasné změny!
zavřít -
Ondřej Šteffl
detailVětšina škol dnes nabízí vzdělání pro minulost, asi tak pro 19. století. Ale svět, který nás čeká, bude vyžadovat jinou přípravu. Bude to Svět 4.0 - místo, na které dnes ani naše fantazie nestačí. Jak má vypadat škola, která děti připraví na spokojený a smysluplný život v nepředvídatelném světě, kde „změna je trvalý stav“? Proč je tak důležitá osobní a studijní autonomie? A jak se to dělá na ScioŠkolách?
Cílem vzdělávání není jen vybavit děti na cestu do nového světa. Musíme jim dát všechno, co potřebují pro vybudování světa, jaký bychom si přáli. Svět 4.0 vyžaduje vzdělávání 4.0.
zavřít -
Tomáš Jamník
detailVážná hudba má spoustu vrstev. Pokud jste jí ještě nepřišli na chuť, možná se vám na ni prostě nedaří naladit. Tomáš Jamník se rozhodl, že pomůže těm, kteří mají o hudbu Vážný zájem, a ostatní naučí si ho vypěstovat. A proč ne rovnou doma? „Na domácím koncertě padne kolikrát víc slz než na koncertě v Rudolfinu. Je to proto, že hudba jde přímo k posluchači a on má možnost se do ní více ponořit. Co víc, leckdy nemá ani šanci uhnout…“
Necháváte se uklidňovat zvukem klasických nástrojů, nebo radši sledujete kmitající prsty hudebníků? Zjistěte, jak si krásný svět vážné hudby užít po svém - ať už se v něm cítíte jako doma, nebo je pro vás úplně nový.
zavřít -
Dominika Kouřilová
detailVyrůstáte v zapadlé vesnici na konci světa, spolužákům nejste po chuti, od učitelů slýcháte, že nikdy nic nedokážete. Když vám k tomu odmala místo nových hraček dělá starosti spíš péče o domácnost, snadno přijdete o ambice. Dominika by mohla vyprávět, sama se roky učila k překážkám, které jí život naservíroval, stavět čelem. A ne vždycky stála na stupních vítězů.
Můžeme se dostat z nuly na sto, i když nám to prostředí nedovoluje zrovna za 3,4 vteřiny? Jak se na startovní čáře sebrat a proměnit nepřízeň osudu v tu nejcennější výbavu na cestu do nového světa?
zavřít -
Bob Kartous
detailOsvobození. Poznání sdílené kýmkoliv a kdekoliv. Nekonečná příležitost spojovat se na dálku bez bariér a hranic. Tohle byla představa internetu na přelomu milénia. O sedmnáct let později si nevěřícně protíráme oči každé ráno po hlasování o brexitu či po prezidentských volbách v USA a se strachem čekáme, kdy se do naší sociální reality prolomí nějaká další „alternativa“ natolik absurdní, že by se mohla objevit jedině v seriálu Simpsonovi.
Internet přinesl povážlivý rozpad sociální reality a technologie neslibují jednoznačné řešení. Podaří se udržet demokracii, nebo v tzv. století Asie zvítězí čínský model "omezených možností v rámci zákona, o němž se nediskutuje"? Co je pro to potřeba udělat?
zavřít
Videa
A proč?
Protože svět se dnes mění rychleji než kdy předtím. Nové technologie prostupují naše životy a nenápadně mění naši každodennost. To, co vypadalo před třiceti lety jako vzdálená budoucnost, je dnes tady.
Avšak nástup technologií má svůj rub i líc - můžeme o jakémkoli tématu diskutovat odkudkoliv, kdykoliv a s kýmkoliv na světě, ale současně se ze soukromí stal problematický pojem, druh na vymření. Umíme měnit DNA rostlin a díky tomu zvyšovat zemědělskou produkci, ale neumíme globálně kontrolovat, kdo a jak bude s DNA manipulovat. Nabízí se nám nové pracovní příležitosti a rozvoj, ale kvůli automatizaci mizí desítky profesí a čeká nás pravděpodobně zásadní proměna společnosti.
Je možné oddělit pozitivní přínosy technologického vývoje od jejich rubu? Dokážeme jako lidstvo technologický vývoj kontrolovat nebo se stáváme jeho obětí? Jak se s rychlou změnou vyrovnat v našich osobních životech? A co bychom měli dělat jako společnost? Na všechny tyto otázky jsme se pokusili na TEDxPrague 2017 najít odpověď.