04. listopad 2017

TEDxPrague 2017

Krásný nový svět

O akci

Registrace jsou pro naplnění kapacity uzavřeny. Blahopřejeme všem účastníkům kteří mají již svoji vstupenku a těšíme se na vás.

Na TEDxPrague 2017: Krásný nový svět se podíváme do minulosti, přítomnosti i do budoucna.

A proč?

Protože svět se dnes mění rychleji než kdy předtím. Nové technologie prostupují naše životy a nenápadně mění naši každodennost. To, co vypadalo před třiceti lety jako vzdálená budoucnost, je dnes tady.

Avšak nástup technologií má svůj rub i líc - můžeme o jakémkoli tématu diskutovat odkudkoliv, kdykoliv a s kýmkoliv na světě, ale současně se ze soukromí stal problematický pojem, druh na vymření. Umíme měnit DNA rostlin a díky tomu zvyšovat zemědělskou produkci, ale neumíme globálně kontrolovat, kdo a jak bude s DNA manipulovat. Nabízí se nám nové pracovní příležitosti a rozvoj, ale kvůli automatizaci mizí desítky profesí a čeká nás pravděpodobně zásadní proměna společnosti.

Je možné oddělit pozitivní přínosy technologického vývoje od jejich rubu? Dokážeme jako lidstvo technologický vývoj kontrolovat nebo se stáváme jeho obětí? Jak se s rychlou změnou vyrovnat v našich osobních životech? A co bychom měli dělat jako společnost? Na všechny tyto otázky se pokusíme na letošním TEDxPrague 2017 najít odpověď.

Lokace

Forum Karlín
Pernerova 51
186 00, Praha 8

Řečníci

 • Kevin Warwick

  detail

  Jak se stát kyborgem? Kevin Warwick si v roce 1998 nechal jako první člověk dobrovolně implantovat do paže čip. V roce 2002 ho nahradil novým, komplexnějším zařízením, které bylo přímo propojeno s jeho nervovou soustavou. Zatímco byla Warwickova nervová soustava připojena k internetu na Kolumbijské univerzitě v New Yorku, dokázal jí bez problémů ovládat robotickou paži uloženou na univerzitě v Readingu v Anglii. A ta dokonale kopírovala pohyb jeho vlastní ruky.

  Kevin se nezdráhal implantovat zařízení také do paže své ženy, aby pomocí internetu pro přenos dat na dálku dosáhl empatie. Tímto experimentem došlo k první přímé a plně elektronické komunikaci mezi nervovými soustavami dvou lidí.

  Profil řečníka

  zavřít
 • Kateřina Nováková

  detail

  Má smysl chtít zachraňovat svět?

  Šokuje nás světová plastová katastrofa a fascinuje potenciál lidských schopností. Dáváme dohromady vědu, pedagogiku a bussines a tento střet prostředí nám otevírá obzory.

  Plastová cihla, kterou jsme vyvinuli, si pomalu začíná žít svým životem, i když je to ještě miminko v inkubátoru. Stavby, které stavíme s dětmi ze škol, zase bouráme a recyklujeme. Jsme jediní, kdo v ČR tiskne z PET recyklátu. Každý tento pokus nás posouvá dál a představujeme si, že nejsme sami. Zkoušet nové věci má smysl!

  Profil řečníka

  zavřít
 • Pavel Kysilka

  detail

  Svět prochází digitální revolucí. Jak se promítá do našeho každodenního života? Jak ovlivňují nové digitální možnosti byznys, ekonomiku i celou společnost? Pavel přinese tak trochu jiný pohled na potřeby vzdělání budoucí generace. Robotizace, umělá inteligence, virtuální a rozšířená realita, internet věcí, nano a biotechnologie –hlas budoucnosti, nebo realita, která se dotýká každého z nás?

  Digitální revoluce přináší i nové obchodní, komunikační a pracovní modely, které se promítají do oblasti vzdělávání. Jak tohle všechno zasahuje do aktivit lidí nejen v kyberprostoru?

  Profil řečníka

  zavřít
 • Zuzana Labudová

  detail

  Vztahy mužů a žen se nenávratně změnily. Ženy začínají mít navrch – mezi absolventy vysokých škol je jich přes 60 procent a pronikají do oborů, kde to dřív bylo nemyslitelné. Za pět let u nás klesl počet podnikajících mužů o 200, žen přibylo 34 tisíc! Díky technologiím nebudou potřeba mužské svaly. Žádanější budou ženská flexibilita a empatie.

  S tím vším se mění i vztahy. “Opouštíme původní rodiny, samy rozhodujeme o tom, zda a kdy budeme mít děti. Brzy nám bude úplně jedno, kolik muž vydělává – povolání zlatokopka zmizí z trhu práce. Odplata za minulé křivdy ale může být to poslední, co nás ve vztahu s muži čeká. Jestliže se s nimi nedomluvíme, jak na nové uspořádání genderových rolí zareagovat, prostě vyhyneme.” Všechno totiž ty skvěle se rozvíjející technologie nahradit nedokážou.

  Profil řečníka

  zavřít
 • Sugandho

  detail

  Každý z nás přichází na tento svět s obrovským potenciálem kreativity, síly a moudrosti. “Tím, že učím ostatní emocionálnímu propojení a vědomí sebe sama, zároveň vedu lidi k tomu, aby se sami stali pozornějšími k úžasným pokladům, které si v sobě nesou. Vidět lidi rozvíjet se a překonávat překážky, které jsou na první pohled obřích rozměrů, je pro mě životní radost.”

  V krásném novém světě potřebujeme mít povědomí o každém jednotlivém členovi společnosti a tvořit si vnitřní propojení s každým z nich. Potřebujeme nastavit bleskovému technologickému pokroku protiváhu. Využijme náš potenciál a dodejme rozvoji lidský rozměr.

  Profil řečníka

  zavřít
 • Jan Školník

  detail

  Všichni máme spoluzodpovědnost za svět, v němž žijeme. A pokud měl Aristoteles pravdu, žádné individuální štěstí není možné bez štěstí obce. Ani individuální naplnění pak tedy není možné bez příspěvku k naplněné existenci obce – místa, kde žijeme. Krásný svět začíná v nás samotných a přirozeně může pokračovat v prostředí, kde právě žijeme. Oba světy je ale třeba budovat.

  Aby bylo možné prostředí kultivovat a dělat ho příjemným místem k životu, lidé v obci si musí věřit a chtít spolupracovat. Společně hledat, co obec spojuje, co je jejím tmelem. Přispívejme aktivně k vytváření takového světa, v němž budou lidé rádi žít, pracovat, tvořit anebo se do něj vracet.

  Profil řečníka

  zavřít
 • Filip Tylš

  detail

  Psychedelika jsou látky měnící vědomí, zážitky pod jejich vlivem mají někdy transformativní charakter – jdou za to, co jsme doposud v životě okusili. Ukazuje se, že po návštěvě „jinosvěta“ už nejsme jako dřív. Psychedelika mají dlouhodobé účinky na naši psychiku a pokud jsou používána adekvátně, mohou léčit například depresi.

  Řeč bude o tom, jak psychedelická zkušenost může změnit prožívání jedince, ale také tvář současné psychiatrie. Je psychedelická terapie hudbou budoucnosti?

  Profil řečníka

  zavřít
 • Ondřej Šteffl

  detail

  Většina škol dnes nabízí vzdělání pro minulost, asi tak pro 19. století. Ale svět, který nás čeká, bude vyžadovat jinou přípravu. Bude to Svět 4.0 - místo, na které dnes ani naše fantazie nestačí. Jak má vypadat škola, která děti připraví na spokojený a smysluplný život v nepředvídatelném světě, kde „změna je trvalý stav“? Proč je tak důležitá osobní a studijní autonomie? A jak se to dělá na ScioŠkolách?

  Cílem vzdělávání není jen vybavit děti na cestu do nového světa. Musíme jim dát všechno, co potřebují pro vybudování světa, jaký bychom si přáli. Svět 4.0 vyžaduje vzdělávání 4.0.

  Profil řečníka

  zavřít
 • Petr Třešňák

  detail

  Autismus jako příležitost a zrcadlo společnosti? Ne všichni jsou jako Rain Man - o autistech s nezvladatelným chováním se ale moc nemluví. Malá Dorotka trpí těžkou formou autismu spojenou s mentálním postižením a sebepoškozováním. Z perspektivy rodiče poznáme, jak devastující onemocnění dokáže téměř zničit rodinu.

  Na druhou stranu, můžeme se jim naučit správně rozumět, a začít tak lépe vnímat jinakost a jedinečné potřeby každého člověka? Dokážeme zlepšit sociální systém ve světě, který na pomoc podobně postiženým rodinám ještě není připraven?

  Profil řečníka

  zavřít
 • Tomáš Jamník

  detail

  Vážná hudba má spoustu vrstev. Pokud jste jí ještě nepřišli na chuť, možná se vám na ni prostě nedaří naladit. Tomáš Jamník se rozhodl, že pomůže těm, kteří mají o hudbu Vážný zájem, a ostatní naučí si ho vypěstovat. A proč ne rovnou doma? „Na domácím koncertě padne kolikrát víc slz než na koncertě v Rudolfinu. Je to proto, že hudba jde přímo k posluchači a on má možnost se do ní více ponořit. Co víc, leckdy nemá ani šanci uhnout…“

  Necháváte se uklidňovat zvukem klasických nástrojů, nebo radši sledujete kmitající prsty hudebníků? Zjistěte, jak si krásný svět vážné hudby užít po svém - ať už se v něm cítíte jako doma, nebo je pro vás úplně nový.

  Profil řečníka

  zavřít
 • Lorena Macnaughtan

  detail

  Inovace pramení ze zvědavosti – ptáme se proč – a formuje se s rebelií, když přemýšlíme co kdyby. Cesta k inovacím se možná jeví jako osamělá a riskantní. A také to tak je. Co kdybychom ale překonali kulturní překážky, které nám brání ve spolupráci, a zkusili vytvořit sítě, kterými převýšíme jednotlivá úsilí každého z nás?

  Propojení s ostatními podnikateli nemusí být jen podmínkou přežití. Mohou se stát klíčem k úspěchu. A hlavně ekonomickým motorem celého regionu – sítě dokážou zachytávat talenty, generovat znalosti a přitahovat kapitál. I pouhá hrstka rebelů, běží-li společně, může být strůjcem úžasné změny!

  Profil řečníka

  zavřít
 • Bob Kartous

  detail

  Osvobození. Poznání sdílené kýmkoliv a kdekoliv. Nekonečná příležitost spojovat se na dálku bez bariér a hranic. Tohle byla představa internetu na přelomu milénia. O sedmnáct let později si nevěřícně protíráme oči každé ráno po hlasování o brexitu či po prezidentských volbách v USA a se strachem čekáme, kdy se do naší sociální reality prolomí nějaká další „alternativa“ natolik absurdní, že by se mohla objevit jedině v seriálu Simpsonovi.

  Internet přinesl povážlivý rozpad sociální reality a technologie neslibují jednoznačné řešení. Podaří se udržet demokracii, nebo v tzv. století Asie zvítězí čínský model "omezených možností v rámci zákona, o němž se nediskutuje"? Co je pro to potřeba udělat?

  Profil řečníka

  zavřít
 • Bryan McCormac

  detail

  Co kdybychom uměním dokázali dát hlas těm, kteří ho nemají? Bryan proměnil svůj nápad vizualizovat evropskou uprchlickou krizi v realitu a nechal tak promluvit ty, kteří ji skutečně žijí. Stovky uprchlíků, více než 60 národností, převážně děti, často negramotné. Uprchlíci v táborech, squatech a přístřešcích napříč Evropou. Lidé padající přes palubu v nejvíce frekventovaných táborech na řeckých ostrovech až po ty v uprchlických centrech v Británii. Lidé, které vůbec neznáme, protože jsme jich přes naše hranice pustili jen 12.

  Ti všichni se podíleli na tvorbě unikátního kulturního obrazu, zatímco se stopa jejich vlastní kultury pomalu vytrácí. Přitom bez zanechání otisku naší existence nejsme nikým.

  Profil řečníka

  zavřít

Registrace

Co získáváte registrací na TEDxPrague 2017?

 • Na vlastní kůži zažijete atmosféru jedinečné vzdělávací konference, která propojuje myšlenky hodné šíření napříč všemi kontinenty.
 • Na dosah vám bude 15 osobností nejrůznějších profesí a jejich jedinečné pohledy na Krásný nový svět.
 • Během jednoho dne (9.30 – 18.30) do vás napumpujeme pestrou dávku nové inspirace, kterou budete mít možnost sdílet s ostatními přímo na místě.
 • Nové podněty na vás budou čekat i mimo hlavní sál Fora Karlín – těšte se na výzvy v rámci doprovodného programu.
 •  Ať už rozumíte pouze česky nebo pouze anglicky, budete rozumět každé větě. K dispozici budou tlumočnická zařízení a všechna vystoupení řečníků budou překládána do anglického jazyka a naopak – žádná myšlenka vám proto neuteče.
 • Chceme, abyste se cítili báječně po všech stránkách, své chutě proto budete moci uspokojit skvělým občerstvením po celý den. Je jen na vás, co si přimícháte k inspiraci.
 • Konferencí to nekončí! Chceme vás poznat osobně, proto bude prostor povyměňovat si čerstvé myšlenky a seznámit se s řečníky na afterparty.

Těšíme se na vás na TEDxPrague 2017!

Upoutávka na akci

Partneři

Generální partner

Česká spořitelna

Hlavní partneři

T-Mobile Czech Republic
ABB

Partneři

SAS Institute ČR

Mediální partneři

Magnas Media
Aktuálně.cz
JCDecaux
Studenta.cz
VLTAVA LABE MEDIA
MARKETHING
Investicniweb.cz

Produktoví partneři

Forum Karlín
Impact HUB
solidpixels.
TakePlace
Ticketpro
Liftago
Freeboard
Silicon Hill
Jan Melvil Publishing
UBER

Podporující firmy

Symbio