04. listopad 2017

TEDxPrague 2017

Krásný nový svět

koupit vstupenku

O akci

Na TEDxPrague 2017: Krásný nový svět se podíváme do minulosti, přítomnosti i do budoucna.

A proč?

Protože svět se dnes mění rychleji než kdy předtím. Nové technologie prostupují naše životy a nenápadně mění naši každodennost. To, co vypadalo před třiceti lety jako vzdálená budoucnost, je dnes tady.

Avšak nástup technologií má svůj rub i líc - můžeme o jakémkoli tématu diskutovat odkudkoliv, kdykoliv a s kýmkoliv na světě, ale současně se ze soukromí stal problematický pojem, druh na vymření. Umíme měnit DNA rostlin a díky tomu zvyšovat zemědělskou produkci, ale neumíme globálně kontrolovat, kdo a jak bude s DNA manipulovat. Nabízí se nám nové pracovní příležitosti a rozvoj, ale kvůli automatizaci mizí desítky profesí a čeká nás pravděpodobně zásadní proměna společnosti.

Je možné oddělit pozitivní přínosy technologického vývoje od jejich rubu? Dokážeme jako lidstvo technologický vývoj kontrolovat nebo se stáváme jeho obětí? Jak se s rychlou změnou vyrovnat v našich osobních životech? A co bychom měli dělat jako společnost? Na všechny tyto otázky se pokusíme na letošním TEDxPrague 2017 najít odpověď.

Lokace

Forum Karlín
Pernerova 51
186 00, Praha 8

Řečníci

 • Kevin Warwick

  detail

  Jak se stát kyborgem? Kevin Warwick si v roce 1998 nechal jako první člověk dobrovolně implantovat do paže čip. V roce 2002 ho nahradil novým, komplexnějším zařízením, které bylo přímo propojeno s jeho nervovou soustavou. Zatímco byla Warwickova nervová soustava připojena k internetu na Kolumbijské univerzitě v New Yorku, dokázal jí bez problémů ovládat robotickou paži uloženou na univerzitě v Readingu v Anglii. A ta dokonale kopírovala pohyb jeho vlastní ruky.

  Kevin se nezdráhal implantovat zařízení také do paže své ženy, aby pomocí internetu pro přenos dat na dálku dosáhl empatie. Tímto experimentem došlo k první přímé a plně elektronické komunikaci mezi nervovými soustavami dvou lidí.

  Profil řečníka

  zavřít
 • Kateřina Nováková

  detail

  Má smysl chtít zachraňovat svět?

  Šokuje nás světová plastová katastrofa a fascinuje potenciál lidských schopností. Dáváme dohromady vědu, pedagogiku a bussines a tento střet prostředí nám otevírá obzory.

  Plastová cihla, kterou jsme vyvinuli, si pomalu začíná žít svým životem, i když je to ještě miminko v inkubátoru. Stavby, které stavíme s dětmi ze škol, zase bouráme a recyklujeme. Jsme jediní, kdo v ČR tiskne z PET recyklátu. Každý tento pokus nás posouvá dál a představujeme si, že nejsme sami. Zkoušet nové věci má smysl!

  Profil řečníka

  zavřít
 • Pavel Kysilka

  detail

  Hlavním tématem Pavla je digitální revoluce a její dopady na byznys, ekonomiku a společnost. Přinese tak trochu jiný pohled na potřeby vzdělání budoucí generace. Ukážeme si jak se robotizace, umělá inteligence, virtuální a rozšířená realita, internet věcí, nano a biotechnologie, nové obchodní, komunikační a pracovní modely promítají do oblasti vzdělávání a dalších aktivit lidí nejen v kyberprostoru.

  Profil řečníka

  zavřít
 • Zuzana Labudová

  detail

  Vztahy mužů a žen se nenávratně změnily. Ženy začínají mít navrch – mezi absolventy vysokých škol je jich přes 60 procent a pronikají do oborů, kde to dřív bylo nemyslitelné. Za pět let u nás klesl počet podnikajících mužů o 200, žen přibylo 34 tisíc! Díky technologiím nebudou potřeba mužské svaly. Žádanější budou ženská flexibilita a empatie.

  S tím se ale mění i vztahy. Z původní rodiny odcházíme o své vůli, samy rozhodujeme o tom, zda a kdy budeme mít děti. Brzy nám bude úplně jedno, kolik muž vydělává – povolání zlatokopka zmizí z trhu práce. Pokud ale minulé nespravedlnosti budeme chtít mužům oplatit, možná to bude to poslední, co nás ve vztazích s opačným pohlavím čeká. Jestliže se s muži nedomluvíme, jak na nové uspořádání genderových rolí zareagovat, prostě vyhyneme. Všechno totiž ty skvěle se rozvíjející technologie nahradit nedokážou.

  Profil řečníka

  zavřít
 • Sugandho

  detail

  Každý z nás přichází na tento svět s obrovským potenciálem kreativity, síly a moudrosti. “Tím, že učím ostatní emocionálnímu propojení a vědomí sebe sama, zároveň vedu lidi k tomu, aby se sami stali pozornějšími k úžasným pokladům, které si v sobě nesou. Vidět lidi rozvíjet se a překonávat překážky, které jsou na první pohled obřích rozměrů, je pro mě životní radost.”

  V krásném novém světě potřebujeme mít povědomí o každém jednotlivém členovi společnosti a tvořit si vnitřní propojení s každým z nich. Potřebujeme nastavit bleskovému technologickému pokroku protiváhu. Využijme náš potenciál a dodejme rozvoji lidský rozměr.

  Profil řečníka

  zavřít
 • Jan Školník

  detail

  Všichni máme spoluzodpovědnost za svět, v němž žijeme. A pokud měl Aristoteles pravdu, žádné individuální štěstí není možné bez štěstí obce. Ani individuální naplnění pak tedy není možné bez příspěvku k naplněné existenci obce – místa, kde žijeme. Krásný svět začíná v nás samotných a přirozeně může pokračovat v prostředí, kde právě žijeme. Oba světy je ale třeba budovat.

  Aby bylo možné prostředí kultivovat a dělat ho příjemným místem k životu, lidé v obci si musí věřit a chtít spolupracovat. Společně hledat, co obec spojuje, co je jejím tmelem. Přispívejme aktivně k vytváření takového světa, v němž budou lidé rádi žít, pracovat, tvořit anebo se do něj vracet.

  Profil řečníka

  zavřít

Registrace

Cena registrace na celodenní konferenci je 1444 KčPořiďte si vstupenku a přidejte se tak k hnutí TED, které už oslovilo miliony lidí po celém světě.

Co získáváte registrací na TEDxPrague 2017?

 • Na vlastní kůži zažijete atmosféru jedinečné vzdělávací konference, která propojuje myšlenky hodné šíření napříč všemi kontinenty.
 • Na dosah vám bude 15 osobností nejrůznějších profesí a jejich jedinečné pohledy na Krásný nový svět.
 • Během jednoho dne (9.30 – 18.30) do vás napumpujeme pestrou dávku nové inspirace, kterou budete mít možnost sdílet s ostatními přímo na místě.
 • Nové podněty na vás budou čekat i mimo hlavní sál Fora Karlín – těšte se na výzvy v rámci doprovodného programu.
 •  Ať už rozumíte pouze česky nebo pouze anglicky, budete rozumět každé větě. K dispozici budou tlumočnická zařízení a všechna vystoupení řečníků budou překládána do anglického jazyka a naopak – žádná myšlenka vám proto neuteče.
 • Chceme, abyste se cítili báječně po všech stránkách, své chutě proto budete moci uspokojit skvělým občerstvením po celý den. Je jen na vás, co si přimícháte k inspiraci.
 • Konferencí to nekončí! Chceme vás poznat osobně, proto bude prostor povyměňovat si čerstvé myšlenky a seznámit se s řečníky na afterparty.

Těšíme se na vás na TEDxPrague 2017!

Upoutávka na akci

Partneři

Generální partner

Česká spořitelna

Hlavní partneři

T-Mobile Czech Republic
ABB

Partneři

SAS Institute ČR

Mediální partneři

Magnas Media

Produktoví partneři

Forum Karlín
Impact HUB
solidpixels.
TakePlace

Podporující firmy

Symbio