Genderové role jsou vyrovnány - jak nevyhynout?

Zuzana Labudová TEDxPrague 2017

Vztahy mužů a žen se nenávratně změnily. Ženy začínají mít navrch – mezi absolventy vysokých škol je jich přes 60 procent a pronikají do oborů, kde to dřív bylo nemyslitelné. Za pět let u nás klesl počet podnikajících mužů o 200, žen přibylo 34 tisíc! Díky technologiím nebudou potřeba mužské svaly. Žádanější budou ženská flexibilita a empatie.

S tím vším se mění i vztahy. “Opouštíme původní rodiny, samy rozhodujeme o tom, zda a kdy budeme mít děti. Brzy nám bude úplně jedno, kolik muž vydělává – povolání zlatokopka zmizí z trhu práce. Odplata za minulé křivdy ale může být to poslední, co nás ve vztahu s muži čeká. Jestliže se s nimi nedomluvíme, jak na nové uspořádání genderových rolí zareagovat, prostě vyhyneme.” Všechno totiž ty skvěle se rozvíjející technologie nahradit nedokážou. Zuzana už 20 let tvoří osvětové programy pro teenagery a kurzy pro vyučující. Vede obecně prospěšnou společnost Osvětová beseda, která si záměrně vybírá témata, o kterých se ve škole neučíme, ale týkají se nás všech - třeba prevence civilizačních chorob a rovnost mezi lidmi. V současné době řídí projekt „Odlišnost inspiruje“, kde si 100 učitelek a učitelů navzájem pomáhá při řešení praktických problémů, které s sebou přineslo plošné zavedení inkluze. V projektu „Rovnost obohacuje“ vede tým, který provádí genderové audity v českých firmách.

Má ráda, když se v jejích kurzech mluví „na férovku“. Nejhorší podle ní je, když se věci nevyříkají, nebo dokonce zamlčují. Jak říká, měli bychom se méně nálepkovat a víc spolu mluvit. To platí beze zbytku i pro její hlavní téma, kterým jsou vztahy mezi muži a ženami v 21. století.

Tento web používá k poskytování služeba analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku