Autismus jako příležitost a zrcadlo společnosti

Petr Třešňák TEDxPrague 2017

Autismus jako příležitost a zrcadlo společnosti? Ne všichni jsou jako Rain Man - o autistech s nezvladatelným chováním se ale moc nemluví. Malá Dorotka trpí těžkou formou autismu spojenou s mentálním postižením a sebepoškozováním. Z perspektivy rodiče poznáme, jak devastující onemocnění dokáže téměř zničit rodinu.

Na druhou stranu, můžeme se jim naučit správně rozumět, a začít tak lépe vnímat jinakost a jedinečné potřeby každého člověka? Dokážeme zlepšit sociální systém ve světě, který na pomoc podobně postiženým rodinám ještě není připraven? Petr Třešňák je novinář, také otec a čerstvý aktivista. Od roku 1995 je jeho profesní život spojený s časopisem Respekt, kde posledních 6 let působí i jako zástupce šéfredaktora. Za svoje texty získal například hlavní cenu v celoevropské novinářské soutěži EU Health Prize nebo Cenu Ferdinanda Peroutky.

Zajímá se hlavně o sociální témata, což úzce souvisí s výchovou jeho dcery Dorotky, která trpí těžkou formou autismu. Se svou ženou Petrou iniciovali vznik dokumentárního filmu Děti úplňku (ČT, 2017), o autismu z perspektivy rodiče píše také knihu Zvuky probouzení, která by měla vyjít příští rok.

Tento web používá k poskytování služeba analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku