24. listopadu 2023

TEDxPragueWomen 2023

O akci

Jsme připraveni na TEDxPragueWomen 2023. A co vy?

Letos se již poosmé připojí TEDxPragueWomen ke světové konferenci TEDWomen, tentokrát na téma Hledá se hrdinka.

Johanka z Arku zdvihá meč nad hlavu a řadí se do čela vojsk. Marie Curie Sklodowská jezdí s vlastnoručně sestrojeným rentgenem poblíž frontové linie za první světové války, aby pomohla při včasné diagnóze raněných. Bobbi Gib vybíhá v polovině šedesátých let z křoví v Bostonu a řadí se v převlečení za muže mezi maratonce. Jako první žena maraton dokončí a otevře cestu milionům vytrvalkyň. Šestnáctiletá studentka Greta vyburcuje celý svět k diskusi o budoucnosti planety Země. 

Každá doba má své hrdiny a hrdinky. Jak se vlastně taková hrdinka pozná? Jsou kritéria stejná jako u mužů? Je hrdinství vždy viditelné a rozpoznatelné? Na koho jsme hrdí dnes? Koho potřebujeme? Umíme naše hrdinky vnímat a ocenit? Může být hrdinkou každá z nás?

Pojďme potkat naše Johanky a Marie a inspirovat se příběhy těch, které náš svět mění k lepšímu. Protože to stále potřebujeme.

Těšíme se už v pátek 24. listopadu 2023.

Lokace

Klášter sv. Anežky České
Anežská 812/12
Praha 1

Program a řečníci

 • Registrace

  17:00

 • Začínáme

  18:00

 • Lenka Žlebková

  Ředitelka Kongresového centra v Praze

  detail

  V oblasti kongresové turistiky se pohybuje od roku 2008, kdy byla zvolena členkou představenstva a později jmenována ředitelkou Prague Convention Bureau. V této pozici pomohla Praze k přednímu místu na žebříčku světových kongresových destinací. Od roku 2020 stojí v čele Kongresového centra Praha jako vůbec 1. žena ve více jak 40-ti leté historii. Budovu začala řídit v počátcích pandemie koronaviru. Z centra byznysu se tak po dobu dvou let stalo očkovací a po začátku ruské agrese na Ukrajině i uprchlické centrum. Je milovnicí tance a mámou tří synů, několik let se také otužuje.

  zavřít
 • Ivana Dostálová

  Vědkyně, umělecká fotografka

  detail

  Ivana Dostálová je respektovanou fotografkou a autorkou víc než stovky obrazů. Svoje díla vystavuje po celém světě. Původně se věnovala vědě. Ve své profesi se věnovala pacientům s mentální anorexií i obezitou, studovala neurobiologii a pracovala na klinických studiích. Fotografie Ivany Dostálové byly několikrát nominované v soutěži Czech Press Photo. Kromě vlastní umělecké činnosti vytvořila i originální metodu terapeutické fotografie.

  zavřít
 • Viola Hortová

  Umělkyně, krajinářská architektka

  detail

  Viola miluje krásná místa, umění a usiluje o udržitelnou budoucnost. Po studiu krajinářské architektury na ČVUT se rozhodla přestěhovat do Anglie, kde se věnuje oboru, který vystudovala a stojí v čele neziskové CIC (Community Interest Company) firmy s názvem SocieTree. Jejím cílem je rozšíření povědomí o propojení mikrolesů s moderními městy pro budoucí generace. Viola věří ze kreativita, přemýšlení ‘out of the box’ a spojení s přírodou je cestou k úspěšnému zdolání klimatických nástrah dnešních dní.

  zavřít
 • Johanna Nejedlová

  Spoluzakladatelka neziskové organizace Konsent

  detail

  V roce 2016 spoluzaložila neziskovou organizaci Konsent, která se zabývá problematikou sexuálního obtěžování a obecně sexuálním vzděláváním, zasazuje se i o úpravu definice znásilnění. Konsent pořádá workshopy, vytváří vzdělávací videa a vydává publikace, které v tématu vzdělávají děti i dospělé a boří mýty o sexuálním násilí v mediálním prostoru. V roce 2019 získala ocenění Women of Europe v kategorii Woman in Youth Activism. V roce 2020 ji časopis Forbes zařadil do výběru 30 pod 30, tedy třiceti výrazných osobností pod třicet let. Ve stejném roce ji zařadil do svého žebříčku 2020 Bitch 50, významný americký feministický server Bitch Media, který každoročně oceňuje osobnosti, jež se ve světě zásadně podílejí na vytváření lepší a rovnější společnosti. Pravidelně přispívá svými komentáři a fejetony do různých médií.

  zavřít
 • Kateřina Jonášová

  Publicistka, divadelní dramaturgyně, podnikatelka

  detail

  Na cestu ženského aktivismu ji přivedla práce pro proFem a téma domácího násilí. Působila v Gender Studies v týmu Paměti žen jako sběratelka příběhů. Biografické vyprávění se stalo její vášní. Založila genderovou agenturu gitA, platformu Prezidentka.cz a společně s Lenkou Papadakisovou projekt Učíme se příběhy. Z mediálního prostředí postupně utekla k divadlu. V současnosti působí jako dramaturgyně Divadla Na Fidlovačce. Kromě divadelní tvorby se zabývá transgenderem, komunitním školstvím a ženským podnikáním. Má dvě děti.

  zavřít
 • Pauza

  19:45 – 20:45

 • Kulturní vložka

 • Helena Dařbujánová

  Architektka, designérka nábytku

  detail

  Helena Dařbujánová je renomovaná architektka, proslavil ji ale design nábytku. Za její prvně navržený kousek, houpací křeslo KOKO, získala v roce 2012 nominaci na Objev roku v Czech Grand Design, Ve stejném roce založila vlastní značku, v roce 2014 otevřela svůj showroom v Praze. Získala i 6 národních cen EDIDA (Elle decor international design awards). Český design pravidelně reprezentuje na výstavách a veletrzích po celém světě.

  zavřít
 • Martina Izingová

  Zakladatelka platformy Burn Fighters, laureátka Ceny Olgy Havlové

  detail

  Martina sama prošla popáleninovým úrazem. Dnes tuto zkušenost zúročuje v pomoci těm, kteří se ocitají v podobné situaci. V roce 2018 spolu s kamarádkou Simonou Riedlovou založila platformu Burn Fighters, v rámci které se lidé s popáleninami i jejich blízcí mohou setkávat, získávat informace, vyměňovat zkušenosti a najít pomoc a podporu. Martina také pracuje v organizaci Spolu s vámi, která se zaměřuje na aktivizace seniorů a osvětové workshopy o životě se zrakovým hendikepem.

  zavřít
 • Natálie Fulínová

  Studentka architektury, milovnice extrémních sportů

  detail

  Studentka architektury Natálie Fulínová propadla base jumpingu. Sílu budov si tak zkouší na vlastní kůži, součástí tohoto extrémního sportu je totiž skákání z pevných objektů. Jde o kombinaci skydivingu a horolezectví, nedílnou součástí těchto sportů je cestování, díky kterým poznává svět a lidi v něm. Natálie je cílevědomá a stále překonává své fyzické hranice. Vyhledává nekomfort, potlačuje bolest a ráda se neustále učí novým věcem.

  zavřít
 • Adéla Zrubecká

  Aromaterapeutka, podnikatelka

  detail

  Adéla Zrubecká je první českou diplomovanou aromaterapeutkou a úspěšnou podnikatelkou. Miluje svět přírodních vůní a už téměř třicet let do něj zájemce zasvěcuje. Během emigrace vystudovala aromaterapii na prestižním Institutu Tradiční Přírodní Medicíny a Aromaterapie v Londýně a v roce 1995 si otevřela vlastní praxi pro klienty. Je lektorkou Institutu aromaterapie a autorkou několika populárních knih o aromaterapii, naposledy Voňavých léčivých pohádek pro děti. Od roku 2004 je spolumajitelkou společnosti Nobilis Tilia, dnes přední české značky v oblasti certifikované přírodní kosmetiky s aromaterapeutickým účinkem.

  zavřít
 • Závěr akce

  23:00


Vstupenky jsou vyprodány. Děkujeme!

Pokud se chcete dozvědět o další akci TEDxPrague, vyplňte formulář a přihlaste se k odběru našeho newsletteru.


Partneři

Hlavní partneři

Ataccama
Loreal

Partneři

Deloitte
Notino
Digiteq Automotive
Generali
Google

Mediální partneři

Ženy s.r.o.

Podporovatelé

Opero
Pražská čokoládovna Steiner a Kovarik
Brown Forman
Praha
Foodritual

Tým

Program

Denisa Dufková
+420 603 526 266
denisa.dufkova@tedxprague.cz

Program

Míra Brada
+420 775 665 165
mira.brada@gmail.com

Produkce

Mirka Hofmanová
+420 777 908 834
mirkahofmanova@gmail.com

Partneři

Mirka Hofmanová
+420 777 908 834
mirkahofmanova@gmail.com

 

Dobrovolníci

Miroslav Varga
miroslavvarga@gmail.com

Komunikace

Martina Vachalová
martvachalova@gmail.com

Texty

Vendula Laštovková
+420 778 477 204
vendula@textyzhor.cz

Registrace

Alisa Souček Loginova
alisaloginova@gmail.com


Tento web používá k poskytování služeba analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku