Tomáš Halík

Katolický kněz a psycholog

Řečník

Spor víry a nevíry označil Goethe za hlavní drama naší kultury. Dnes to však není rozpor mezi skupinami věřících a nevěřících, nýbrž se odehrává v hlavách a srdcích jednotlivých jedinců. V současné postmoderní teologii a filosofii náboženství se rozvíjí nový směr, kde je víra vnímána jako svobodná volba představující odvahu vstoupit s důvěrou do oblaku tajemství a paradoxů.

Do tohoto pro mnohé z nás neznámého světa nás zasvětí Mons. Prof. PhDr.Tomáš Halík Th.D., dr.h.c.

Za komunistického režimu působil v náboženském i kulturním disentu a byl tajně vysvěcen na kněze. Po r. 1989 podnikl přednáškové a studijní cesty do všech 6 kontinentů, byl mj. hostujícím profesorem na univerzitách v Oxfordu, Cambridge a Harvardu. Papež Jan Pavel II. ho jmenoval poradcem Papežské rady pro dialog s nevěřícími a Benedikt XVI. čestným papežským prelátem.

Dnes je členem Evropské akademie věd a umění, obdržel řadu prestižních mezinárodních ocenění a také profesorem Filozofické fakulty UK. Nadále se věnuje také spisovatelské činnosti a jeho knihy byly přeloženy do 19 jazyků. V neposlední řadě je prezidentem České křesťanské akademie a farářem Akademické farnosti a viceprezidentem council for Research in Values and Philosophy ve Washingtonu.

Zpět na TEDxPrague 2019

Tento web používá k poskytování služeba analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku