31. March 2015

TEDxPragueSalon 2015 #1

Po stopách budoucnosti

About the Event

Po stopách budoucnosti

Naše dnešní kroky určují naše možnosti v budoucnosti. Kde lze v současném poznání vystopovat náznaky budoucího vývoje?
Bez hledání náznaku jistoty v budoucnosti se neobejde žádné naše jednání. Do snahy odhadnout, co bude, vkládáme veliké úsilí. Věštci, kartářky, i hlasatelé návodů na štěstí mají na tom postavené snadné živobytí – má pro nás věda spolehlivější pohled? 

Nejlákavější je předpovídat budoucnost technologií, jakýkoliv sen se nejspíš brzy naplní. První letošní TEDxPragueSalon se ale 31. března 2015 pustí do obtížnějších otázek.

Podmínky pro život na planetě – Voda: bude jí dost, ale jaké? Kolik je opravdu třeba energie pro život?

Cesty lidského společenství – Politika, moc a média – jaká je jejich budoucí realita? Sdílené životní hodnoty – co bude znamenat být lidmi?

Dostupnost pitné vody a energie podmiňuje veškerý rozvoj a je proto předmětem bojů o vliv, území a moc. Technologický pokrok se akceleruje, ale jeho dopad bude dobrý nebo špatný podle toho, kdo k jeho plodům bude mít přístup. Jak se promění naše společnost? Jaké hodnoty budou vést naše životy?

Chceme se tématu budoucnosti věnovat po celý rok. Pojďme o tom začít společně přemýšlet a hledat s vědci „myšlenky hodné šíření“!

Venue

Impact HUB Praha
Drtinova 10
Praha 5, 150 00

Program a řečníci

 • Informační doba, v níž nebudeme vědět nic

  Milan Vodička

  detail

  Trenérka a koučka, která se zabývá lidskou motivací. Dlouhodobě se věnuje rozvoji manažerů a koučů, koučuje a vede semináře v oblasti leadershipu. Svůj přístup postavila na poznávání individuálních lidských hodnot i hodnotových systémů lidské společnosti s jejich širokými dopady a souvislostmi a baví ji tuto oblast představovat široké veřejnosti.

  zavřít
 • Co bude znamenat být lidmi

  Petra Uhlíková

  detail

  Když začínali bastlit první obvody, tak možnost, že by šlo bastlit na profesionální úrovni byla naprostá utopie. I když je Václav ukulelista a Ondřej vyměnil housle za gameboy (protože mu to prostě moc nešlo), začali spolu vyrábět elektronické hudební nástroje. Synťáky.

  Univerzita tým bastlířů neměla (návrhy k založení odmítala) a plán probastlit se do nejvyšší světové soutěže je ani nenapadl. Vždyť žádná taková není. To bylo ještě předtím, než Barack Obama uspořádal Maker Fair v Bílém domě a prohlásil kutily a vynálezce budoucím motorem americké ekonomiky.

  Nebyl to plán ani cíl. Byla to jenom radost z bastlení. Z toho, že člověk může změnit pár součástek na zvuk. A ten pak na hudbu. A hudbou jde změnit svět přece. Nebo jde svět přebastlit?

  zavřít
 • Voda ve světě – rozděluje i spojuje

  Bohumír Janský

  detail

  Profesor hydrologie, oceánografie, geografie a vedoucí Katedry fyzické geografie a geoekologie Přírodovědecké fakulty University Karlovy. Ve výzkumu se zaměřuje také na analýzu přírodních rizik a na management a ochranu vod. V letech 1999 a 2000 vedl výzkumné expedice Hatun Mayu do Peru, které jako první na světě určily a zaměřily hlavní pramenné toky Amazonky. Posledních 10 let vede výzkumný tým v rámci projektů české rozvojové spolupráce v Kyrgyzstánu, zaměřený na bezpečnost ledovcových vodních zdrojů, a několik dalších českých i mezinárodních výzkumných projektů. V roce 2008 obdržel nejvyšší státní vyznamenání republiky Peru „Za mimořádné zásluhy“ s právem užívat titul „Komtur“. Je prezidentem České geografické společnosti a byla mu udělena Cena ministra životního prostředí vlády ČR za celoživotní přínos ochraně ŽP.

  Pavel Kružík se živí jako specialista produktů Apple. Má dvě dcery, čtrnáctiletou Adélu a roční Karlu. Pracuje a žije v Mladé Boleslavi.

  zavřít
 • Potrava budoucnosti? Hmyz!

  Milan Václavík

  detail

  Kolik litrů vody je potřeba na výrobu 1 kg hovězího masa? Tisíc, není to moc? Nešlo by maso obratlovců v jídelníčku nahradit něčím jiným? Šlo. A docela dobře. Tou náhradou by mohl být třeba hmyz...

  Šéfkuchař, cestovatel, vypravěč. Nadšenec, který ukazuje české společnosti, čím se živí skoro polovina světa – a tudíž by i našinec mohl alespoň okusit, že to vlastně není nic špatného.

  zavřít

Galerie

Partners

General Partner

Česká spořitelna

Media Partners

Aktuálně.tv

Technical Partners

Časopis Vesmír
Impact HUB
AV media, a. s.
Pozitiv
Etnetera, a.s.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

OK