31. března 2015

TEDxPragueSalon 2015 #1

Po stopách budoucnosti

O akci

Po stopách budoucnosti

Naše dnešní kroky určují naše možnosti v budoucnosti. Kde lze v současném poznání vystopovat náznaky budoucího vývoje?
Bez hledání náznaku jistoty v budoucnosti se neobejde žádné naše jednání. Do snahy odhadnout, co bude, vkládáme veliké úsilí. Věštci, kartářky, i hlasatelé návodů na štěstí mají na tom postavené snadné živobytí – má pro nás věda spolehlivější pohled? 

Nejlákavější je předpovídat budoucnost technologií, jakýkoliv sen se nejspíš brzy naplní. První letošní TEDxPragueSalon se ale 31. března 2015 pustí do obtížnějších otázek.

Podmínky pro život na planetě – Voda: bude jí dost, ale jaké? Kolik je opravdu třeba energie pro život?

Cesty lidského společenství – Politika, moc a média – jaká je jejich budoucí realita? Sdílené životní hodnoty – co bude znamenat být lidmi?

Dostupnost pitné vody a energie podmiňuje veškerý rozvoj a je proto předmětem bojů o vliv, území a moc. Technologický pokrok se akceleruje, ale jeho dopad bude dobrý nebo špatný podle toho, kdo k jeho plodům bude mít přístup. Jak se promění naše společnost? Jaké hodnoty budou vést naše životy?

Chceme se tématu budoucnosti věnovat po celý rok. Pojďme o tom začít společně přemýšlet a hledat s vědci „myšlenky hodné šíření“!

Lokace

Impact HUB Praha
Drtinova 10
Praha 5, 150 00

Program a řečníci

 • Informační doba, v níž nebudeme vědět nic

  Milan Vodička

  detail

  Známý novinář, jenž se celoživotně v MF DNES zabývá děním ve světě – především USA, Blízkým východem, Afrikou a globálními tématy a trendy. Procestoval na 130 zemí a otiskl komentáře v New York Times, Wall Street Journal či Jerusalem Post. Učí žurnalistiku na FSV UK a vydal dvě knihy: Den, kdy došly prachy (o tom, jak krize ve 30. letech změnila životní styl a myšlení lidí) a Co s námi bude – stručná historie příštích 20 let (o tom, jak nepozorovaně začínají trendy, jež změní naši budoucnost).

  zavřít
 • Co bude znamenat být lidmi

  Petra Uhlíková

  detail

  Trenérka a koučka, která se zabývá lidskou motivací. Dlouhodobě se věnuje rozvoji manažerů a koučů, koučuje a vede semináře v oblasti leadershipu. Svůj přístup postavila na poznávání individuálních lidských hodnot i hodnotových systémů lidské společnosti s jejich širokými dopady a souvislostmi a baví ji tuto oblast představovat široké veřejnosti.

  zavřít
 • Voda ve světě – rozděluje i spojuje

  Bohumír Janský

  detail

  Profesor hydrologie, oceánografie, geografie a vedoucí Katedry fyzické geografie a geoekologie Přírodovědecké fakulty University Karlovy. Ve výzkumu se zaměřuje také na analýzu přírodních rizik a na management a ochranu vod. V letech 1999 a 2000 vedl výzkumné expedice Hatun Mayu do Peru, které jako první na světě určily a zaměřily hlavní pramenné toky Amazonky. Posledních 10 let vede výzkumný tým v rámci projektů české rozvojové spolupráce v Kyrgyzstánu, zaměřený na bezpečnost ledovcových vodních zdrojů, a několik dalších českých i mezinárodních výzkumných projektů. V roce 2008 obdržel nejvyšší státní vyznamenání republiky Peru „Za mimořádné zásluhy“ s právem užívat titul „Komtur“. Je prezidentem České geografické společnosti a byla mu udělena Cena ministra životního prostředí vlády ČR za celoživotní přínos ochraně ŽP.

  Pavel Kružík se živí jako specialista produktů Apple. Má dvě dcery, čtrnáctiletou Adélu a roční Karlu. Pracuje a žije v Mladé Boleslavi.

  zavřít
 • Potrava budoucnosti? Hmyz!

  Milan Václavík

  detail

  Kolik litrů vody je potřeba na výrobu 1 kg hovězího masa? Tisíc, není to moc? Nešlo by maso obratlovců v jídelníčku nahradit něčím jiným? Šlo. A docela dobře. Tou náhradou by mohl být třeba hmyz...

  Šéfkuchař, cestovatel, vypravěč. Nadšenec, který ukazuje české společnosti, čím se živí skoro polovina světa – a tudíž by i našinec mohl alespoň okusit, že to vlastně není nic špatného.

  zavřít

Galerie

Partneři

Generální partner

Česká spořitelna

Mediální partneři

Aktuálně.tv

Produktoví partneři

Časopis Vesmír
Impact HUB
AV media, a. s.
Pozitiv
Etnetera, a.s.

Tento web používá k poskytování služeba analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku