25. October 2015

TEDxPrague 2015

Mám sen

About the Event

Milí TEDxoví nadšenci. Ani letos jsme nevynechali příležitost poslat dál pár inspirativních myšlenek! Že i u nás v Čechách se najdou tací, kteří se nebojí dream big, vám dokázal v pořadí již šestý TEDxPrague, tentokrát s podtitulem MÁM SEN. Uskutečnil se ve středu 28. října, tedy v den výročí splnění právě jednoho takového snu!

Děkujeme Vám, že jste přišli a nabízíme fotografické ohlédnutí.

Venue

Nová scéna Národního Divadla
Národní 1393/4
110 00 Praha

Program a řečníci

 • Zahájení

  10:00

 • Věda nemusí být nudná, když ji dobře vysvětlíte

  Martin Mojžiš

  detail

  Celý život se motal kolem školství. Jesle, školka, škola, univerzita – to poslední nejprve jako student, pak jako učitel. Učení mu zůstalo dodnes. Ve svých přednáškách na bratislavském matfyzu se zaměřuje na témata související s fyzikou elementárních částic. Fyziku však nepovažuje ve srovnání s jinými obory za nějak zvlášť zajímavou. Zajímavé je všechno – když se to dobře vysvětlí, napíše, povypráví…

  Už více než deset let pracuje také jako redaktor slovenského týdeníku .týždeň, kde pravidelně přispívá do rubriky věda, přičemž v jeho textech jde vysoká odbornost ruku v ruce se skvělým humorem a poutavým příběhem. Mojžíšovy články o vědě tak zcela srozumitelně osvětlují mnoho důležitých fakt i souvislostí velice širokému okruhu čtenářů. Jeho autorské příspěvky byly vydány i knižně, zatím ve třech svazcích: Jeden výdych koňa, Dva hrby ťavy a Tri hlavy draka. Na Slovensku patří k nejprodávanějším populárně-vědeckým knihám a jednu z nich si dokonce můžete koupit i dnes na TEDx Prague v knižním stánku u vchodu do divadla.

  zavřít
 • Vynález snů

  Michael Carvan

  detail

  Michael Carvan je vynálezcem, experimentátorem a vítězem České inovace 2014. Oceněný projekt proměny prasečí kejdy na pitnou vodu a peletky vznikl na základě využití známých fyzikálních faktů, nikoli chemie. „Nic jsem nevymyslel, jen jsem se pozorně díval kolem sebe,“ říká skromně Michael. Svůj výjimečný pozorovací talent zasnoubil s vodou a pro mezinárodní klientelu nabízí vícero řešení, jak dostat tu nejlepší vodu z kohoutku ve kterékoliv domácnosti, podniku nebo humanitárním stanu.

  Co všechno se dá recyklovat a vrátit do každodenního koloběhu? Jak proměnit další sny ve skutečnost? Na tom pracuje Michael Carvan ve Výzkumném Technologickém Institutu v Hovorčovicích.

  zavřít
 • Síla opravdového rozloučení

  Blanka Dobešová

  detail

  Blanka Dobešová je jednou ze tří postav ekofunebráckého tria Ke kořenům. Půvab přírodního pohřebnictví objevila během studia na brněnské Katedře environmentálních studií. Napsala o něm diplomovou práci s výmluvným názvem: „Až umřu, zasaďte na mně jabloň“.

  Nyní v praxi ukládá popel zemřelých ke kořenům stromů. Tak se jmenuje i organizace, kterou založila se svými dvěma přítelkyněmi. V letošním roce se jim společně se Správou pražských hřbitovů podařilo založit Les Vzpomínek – první český přírodní hřbitov, kde organizují jedinečné vzpomínkové obřady. Jejím snem je, aby každý mohl najít vlastní, autentickou cestu rozloučení.

  zavřít
 • Sen na podruhé

  Jiří Bílek

  detail

  Jiří Bílek je původní profesí porodník gynekolog. V současné době je prezidentem české Komory tradiční čínské medicíny (TČM) a člen představenstva Evropské asociace TČM (ETCMA). S tímto starým, ale dodnes velmi živým medicínským systémem, se poprvé setkal v Pekingu. Na konci 90.let, ještě během studia na lékařské fakultě, tam odjel studovat v rámci experimentu sinologů z filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

  Studium obou medicín úspěšně dokončil a bylo potřeba se rozhodnout. Zda obléct bílý lékařsky plášť nebo se stát propagátorem alternativních léčebných postupů. Tenkrát ještě zvítězila láska k porodnictví a chirurgickému řemeslu. Na Čínu však nezanevřel. Opakovaně se tam vracel v rámci dalšího studia či jako průvodce cestovatelských skupin. Deset let od svého prvního návratu z Pekingu se akupunktura ozvala podruhé. Tehdy ji již Jiří po krátkém váhaní vyslyšel. Skalpel vyměnil za akupunkturní jehlu, a toto rozhodnutí považuje za jedno z nejlepších ve svém životě.

  zavřít
 • Zpívat umíme všichni, vlastním hlasem

  Ridina Ahmedová

  detail

  Ridina Ahmedová se narodila v Česku otci Súdánci. Vyrostla v Alžírsku, což lze pocítit i ve způsobu vyjádření její tvorby. Svou hudební cestu odstartovala jazzem. Postupně začala objevovat sílu čistého hlasu. Začala pracovat s možnostmi jeho autentičtějšího vyjádření a vydala se do méně probádaných zvukových krajin. Jako host si v roce 2008 zazpívala společnou improvizaci s Bobby McFerrinem.

  Vedle zpívání vede hlasové dílny, na kterých se pokouší zprostředkovávat účastníkům očistnou zkušenost zpěvu. Rozjela projekt Zpěvomat vnášející radost ze společného zpěvu do veřejného prostoru. Svými aktivitami se snaží narušit převládající názor, že buď zpívat tzv. umíš (pak tedy smíš), nebo neumíš, a pak drž raději zobák. To je něco, čím se poškozujeme a připravujeme o zkušenost, která je tak výjimečná - kde jinde vzniká s cizími lidmi po pár hodinách či minutách podobně silné propojení?

  zavřít
 • Přestávka na oběd

  12:00 - 13:30

 • Váš sen je tu i pro druhé

  Barbara Sher

  detail

  Barbaře přezdívají „kmotra životního koučování“. Je autorkou šesti bestsellerů, vede semináře po celém světě, školí v největších firmách a přednáší na univerzitách. Ve svých knihách a lekcích propojuje velké množství praktických zkušeností s osobitým humorem. Pokud jste někdy bojovali s neschopností vybrat si jen jeden cíl a na něj se zaměřit nebo máte pocit, že pro uskutečnění svých snů nemáte dost pevnou vůli, pak Vás Barbara snadno utěší. Stejně jako ty, kteří se bojí, že některé věci už v životě prošvihli.

  Barbara má veliký rozhled po světě (žila mimo jiné v Turecku, Francii i Německu) a asi nejhezčí na jejích lekcích je, že se co chvíli neubráníte smíchu nad tím, jak jsou některé věci prosté.

  zavřít
 • Žij svůj sen, ne sen jiných

  Jaroslav Beck

  detail

  Už od dětství ho nebavilo hrát z not skladby, které již někdo vytvořil. V 15 letech propadl elektronické muzice a místo studia strojařiny na vysoké škole v Plzni po večerech šroubovákem přejížděl struny rozladěné elektrické kytary a zjišťoval, jaké originální zvuky může tvořit.

  Tato fascinace zvukem vygradovala ukončením studia strojařiny pár zkoušek před koncem bakalářského titulu. Koupil si last minute letenku a odletěl do Oxfordu, kde nesměle zaklepal na dveře vysněného SAE Institutu a naprosto netušil, jak moc velké dveře si tímto krokem otevírá.

  zavřít
 • Hudební představení

  Maok

 • Nikdy se nevzdávej a soustřeď se na to, co ti jde nejlépe

  Ema Klučovská

  detail

  Ema se věnuje kreslení již od malička, vždy ji však lákala poněkud odlišná témata, než ostatní vrstevníky. Kreslí dravé ptáky, monstra a příšery z filmů.

  V pouhých 15 letech svými pracemi ohromila prestižní hollywoodské studio Stan Winston. Dostala tak pozvání k návštěvě studia tvořícího efekty pro slavné filmové trháky, jakými jsou například první tři díly Jurského parku, série Terminátorů či okouzlující Střihoruký Edward. A Emin sen pokračuje. Současný majitel Stan Winston Studia Matt Winston prohlásil, že věří, že jednoho dne budou společně s Emou pracovat na nových filmech.

  zavřít
 • Vytrhávat lidi z každodennosti, to je oč tu běží

  Roman Týc

  detail

  Roman Týc je umělec, známý především svým diverzním přístupem, se kterým prezentuje svoji tvorbu ve veřejném prostoru. Je spoluzakladatelem umělecké skupiny Ztohoven. Do povědomí výrazně vstoupil, když pozměnil v padesáti semaforech pro chodce „poslušné“ siluety panáčků za siluety připodobňující lidi v nečekaných situacích. Chodci mohli vidět panáčka čůrajícího, kakajícího, pijícího z láhve, ležícího, opřeného, sedícího, se psem, s pistolí u hlavy, oběšeného, o berlích bez nohy i maminku s dítětem.

  Stojí za vznikem projektu Paralelní Polis a provozem Institutu kryptoanarchie v pražských Holešovicích. V budově je i jediná a první striktně bitcoinová kavárna na světě, čehož si všiml Washington Post, ale žádná média u nás.

  zavřít
 • Přestávka na občerstvení

  12:00 - 13:30

 • Univerzity - místa lásky

  Miloš Miko

  detail

  Miloš Miko je knězem a misionářem, který se cítí doma stejně v Praze, jako v Latinské Americe. Krásných 18 let pečoval o děti z dětských domovů v Bolívii a Ekvádoru a stál u zrodu Katolické univerzity v Santo Domingo, kde následně působil jako finanční ředitel. Zde vyučoval ekonomii i laskavosti. Kromě toho založil botanickou zahradu v Ekvádoru, podpořil zrození nových charitativně-edukativních projektů pro všechny studenty na univerzitě a u toho všeho měl stále vždy otevřené uši i srdce pro potřeby místních lidí.

  Odchodem z druhé polokoule nepřestal být misionářem a to, co spolu se svými spolubratry a sestrami z Institutu Id Krista Vykupitele, Misionářů a Misionářek Identes zažil v Americe, má sen přenést a již přenáší do prostředí zdejších univerzit a potřeb, které tady nalézá. Jaký je asi misionář 21. století? Jaké mise může mít v srdci Evropy? O jakých misích sní? Je možné, aby byl misionářem opravdu každý člověk v 21. století v České republice? A co se můžeme naučit od Latinské Ameriky?

  zavřít
 • Pokud chceš něco měnit, musíš začít sám

  Adam Podhola

  detail

  Více než miliarda světové populace žije v chudobě a o hladu. Více než polovina vyprodukovaného jídla skončí v popelnici. Plýtvání potravinami sehrává významnou roli ve změně klimatu. Málokdo o tom ví a ještě méně lidé o tom mluví a snaží se situaci nějakým způsobem řešit.

  Od mala ho bavili nedostatky společnosti, snaha jim porozumět a hledat pro ně inovativní řešení. Vystudoval mezinárodní studia. Jeho rodina očekávala, že začne budovat karieru na ministerstvu či v diplomatických službách. Místo toho vyhledal Člověka v tísni a odjel posilovat občanskou společnost na Blízky východ a do Severní Afriky. Momentálně se jeho kanceláří stalo pole, kde se nejraději hrabe v hlíně a zachraňuje jídlo.

  zavřít
 • Hudební představení

  Lakuna

 • Nezávislé sny a svatá trpělivost

  Lyonel Badette

  detail

  V lednu 2010 zasáhlo Haiti ničivé zemětřesení a Lyonel začal pracovat v nemocnici Lékařů bez hranic jako překladatel pro zahraniční experty, kteří přijeli do postižené země pomoci. Jeho sen o tom, že by jednou mohl být také lékařem, začal být reálný jeho nástupem na 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze na podzim roku 2012. Dnes je ve 3. ročníku.

  Ale cesta za snem může být parádně trnitá. A ne úplně vždy ve shodě s představami těch, kteří vám pomáhají sny realizovat. Je pak váš sen ještě skutečně vaším snem? Anebo se stanete součástí snu někoho jiného? Aby původně krásný sen neskončil pouze v říši snů, budete potřebovat obrovské odhodlání, trpělivost ale také pochopení od těch, kteří vás na cestě za snem doprovází.

  zavřít
 • Sen bez limitu

  Renata Chlumská

  detail

  Představte si ženu bojující s ledovou stěnou o dosažení nejvyššího vrcholu světa. Ženu zápasící s divokými vlnami Tichého oceánu při plavbě na kajaku kolem Severní Ameriky. Ženu, která se tvrdě připravuje na další dobrodružství – cestu do vesmíru. Renata Chlumská je zkrátka extrémní sportovkyně, která neříká ne novým výzvám!

  Jako první Švédka, i první Češka, zdolala v roce 1999 nejvyšší horu světa Mount Everest. O 15 let později dobyla nejvyšší bod všech sedmi kontinentů, přesto její sen šplhá ještě blíže ke hvězdám. Kde se nachází vrchol jejích snů?

  zavřít
 • Přestávka na večeři

  18:30 - 20:00

 • Kapela LAKUNA naživo v Café NONA

  20:30 - 21:30

 • Afterparty v Café NONA

  21:45 - 02:00

Fotogalerie

Partners

General Partner

Česká spořitelna

Main Partners

T-Mobile Czech Republic

Media Partners

E15.cz
Studenta.cz
Aktuálně.cz
Prima ZOOM

Partners

SAS Institute ČR
Logio
DB Schenker

Technical Partners

Yelp
MOSAIC HOUSE
INDIGOPRINT
NIELSEN MEINL
IMPRO INSTITUT
cacao
Prague Business Office
TrendLucid
Mattoni
ROSSMANN
Liftago
PET-MAT
Gran Fierro
Wiesner-Hager
htc HUB
firstfloor
Impact HUB
TakePlace
MailChimp
AV media, a. s.
Pozitiv
International Coach Federation
Etnetera, a.s.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

OK