Konec školního roku se nám nachýlil a většina školáků si užívá zasloužených letních prázdnin. Pravda, vysokoškoláci se možná ještě trápí učením na nějakou obzvláště vypečenou zkoušku, ale asi nám nikdo nevymluví, že léto je za rohem.
Abyste na vzdělání přes léto úplně nezanevřeli, přinášíme vám pár inspirativních myšlenek. Ne náhodou se úspěšně šíří z TED a TEDx pódií světem. Možná vás nakopnou k otevření učebnice i mimo školní lavice – ať už jste školák, sami radši trávíte čas za katedrou, nebo vašim školním dnům dávno odzvonilo.
Salman Khan: Změňme vzdělávání pomocí videí
Pokud se alespoň trochu pohybujete ve světě online vzdělávání, určitě pro vás není jméno Khan ničím novým. Khanova akademie se pyšní obří kolekcí vzdělávacích videí, která vám osvětlí veškerou problematiku od ekonomie přes filosofii až po matematiku. Když v roce 2011 její zakladatel Salmon Khan mluvil ve svém TED talku o modernizaci vzdělávání pomocí videí, možná jsme netušili, že i po letech budou jeho myšlenky aktuální. Přesvědčte se sami:
Linda Cliatt-Wayman: Jak z nefunkční školy udělat opět školu? Když se nebojíte vést a jste odhodláni milovat.
Tohle video je hlavně pro učitele, ale také pro žáky, kteří se nemůžou ubránit pocitu, že na ně učitelé tak trochu „kašlou“. Linda Cliatt-Wayman si vyzkoušela roli ředitelky v jedné z těch špatných škol. Jaké to bylo? A jakým způsobem posouvá sebe i svoje studenty dopředu? „Nevymlouvejte se a prostě začněte něco dělat,“ říká s odhodláním.
Ken Robinson – Školy ničí kreativitu
Kena Robinsona a jeho slavný TED talk prostě nejde nezmínit. Od roku 2006 sesbíral 51 milionů zhlédnutí na stránkách TEDu a dalších 15 milionů na YouTube. Jde tak o vůbec nejsledovanější TED talk vůbec. A není se čemu divit. Během necelých dvaceti minut vám Kevin osvětlí, jak funguje kreativita, proč je tak důležitá a jak ji spolehlivě zabít tím, že pošlete své dítě do školy. Jestli jeho řeč oslní i vás, směle pokračujte jeho dalším videem - po takovém úspěchu nebyl Ken pozván na červený koberec i naposledy.
Sugata Mitra - Vybudujme Školu v oblacích
Poté, co se v roce 2013 Sugata Mitra na podiu zamyslel nad budoucností vzdělávání, odcházel domů nejen s potleskem, ale taky cenou pro inovativní lídry TED Prize. Má totiž pocit, že dnešní systém je tak trochu…zastaralý. Sám proto od devadesátých let trpělivě objíždí Indii a i v nejzapadlejších vesničkách nechává počítač - aby se děti mohly učit samy. No a ono to funguje.
Daphne Bavelier – Váš mozek a videohry
Na závěr jedno video pro ty, kteří by raději než systematickým sebevzděláváním rádi trávili čas lenošením nebo hraním počítačových her. Bez obav! Kognitivní vědkyně Daphne Bavelier na TEDxCHUV mluví o tom, že i při vysedávání u Zaklínače se můžete lecčemu přiučit.
Nad budoucností vzdělávání se už brzy společně zamyslíme na prknech pražského Divadla ABC. Jak je to s Komenského nadčasovým heslem „Škola hrou“? Nenudí se děti ve školách stejně jako před 150 lety? Umíme si ve školách vyměňovat Radost? Přidejte se k nám během 2. ročníku půldenní akce speciálně věnované všem, kterým na vzdělávání záleží – TEDxPragueED 2018: Radost – a buďte u toho.