Listopadový TEDxPrague 2017 nese v názvu motto Krásný nový svět. Společně nahlédneme do minulosti, přítomnosti a budoucnosti. První housle však bude hrát budoucnost. Jaká bude? Jak ovlivní technologie život nás a našich dětí? Jak bychom měli v době překotných změn jednat a můžeme vůbec něco plánovat? My všichni máme podíl na tom, v jakém světě žijeme dnes a zítra. Během konference budete mít příležitost vyslechnout si příběhy mnoha vizionářů, ale už nyní se můžete zamyslet nad tím, co nás čeká. Pro inspiraci vám doporučujeme shlédnutí následujících pěti TED Talks, které se zabývají světem technologií, jejich přínosem i úskalími.
Super inteligence
První proslov Co se stane, až budou počítače chytřejší než my? pochází od Nicka Bostroma, filozofa a futurologa. Jeden z nejvlivnějších světových intektuálů hovoří o tom, jak bychom měli přistupovat k super inteligenci. Bostrom tvrdí, že “Strojová inteligence je posledním vynálezem, který je kdy třeba učinit. Stroje poté budou ve vynalézání lepší než my a také budou pracovat digitální rychlostí.” Přednáška upozorňuje na rizika, na druhou stranu však ukazuje i technická opatření, jak super inteligenci ovládat k našemu užitku.
Automatizace
Další aktuální téma je automatizace. Lidé se domnívají, že čím vyššího technologického pokroku dosáhneme, tím méně budeme sami potřeba. Ale je tomu skutečně tak? Proč navzdory pokroku existuje stále tolik pracovních míst? Profesor ekonomiky na MIT David Autor ve své přednášce Vezme nám automatizace naše pracovní místa? vysvětluje, že technologie naopak zvyšuje význam našich schopností a přidanou hodnotu naší odbornosti a kreativity. Lidská vynalézavost a nenasytnost navíc stále vytváří nové pozice.
Soukromí
Naše data nejsou pouhé nuly a jedničky, ale příběhy skutečných lidí. V dnešní době jsme však nad daty a soukromím ztratili kontrolu. Internet je dobrý sluha, ale špatný pán. Andy Yen, zakladatel ProtonMailu, se pozastavuje nad problémem nedostatku soukromí ve svém TED Talku Myslíte si, že je váš e-mail soukromý? Zkuste to znova. Tvrdí, že “potřebujeme vytvořit nový internet, kde naše soukromí a schopnost kontrolovat naše data je nadevše”. Navrhuje řešení, jak lidé mohou skrze šifrované e-maily znovu nabýt své soukromí.
Předvídání budoucnosti
O vývoji technologií zapáleně a vtipně mluví Nicholas Negroponte, zakladatel Mediální laboratoře na univerzitě MIT. V rámci své přednášky Třicetileté dějiny budoucnosti vypráví o tom, jak vynálezy z vědeckých laboratoří postupně vstupovaly do života lidí. Od vývoje počítačů po umělou inteligenci. Negroponte je zasloužilým řečníkem a ve svém patnáctém TED Talku se vyjadřuje o své představě budoucnosti, která může znít neuvěřitelně, ale ne nereálně. Budeme žít v Matrixu?
Statistika
Navzdory predikcím o tom, jak budeme jezdit za pár let hybridními auty, mít chytré domovy a někdy snad bydlet na Marsu, stojí za to se na chvíli zastavit a kriticky popřemýšlet nad kvantem informací a dat. Umíme je zpracovat tak, aby nám byly k užitku? O to se postará jeden z nejoblíbenějších řečníků Hans Rosling, lékař a statistik, ve své prezentaci Nejlepší statistiky, jaké jste kdy viděli. Podmanivým způsobem ilustruje, jak statistika odhaluje mnohá tajemství o vývoji světa a jak nám může pomoci k efektivnímu řešení problémů v budoucnu.
Minulost, přítomnost a budoucnost. Jak si představujete život za pár desítek let vy? Těšíme se na podnětné diskuze během konference a v jejím zákulisí.