Co je to TEDx?

TEDx je nezisková iniciativa, jejímž centrem jsou “myšlenky hodné šíření” – sdílení podnětných nápadů a příběhů.

TEDxPrague vznikl v roce 2009 inspirován TED a pod jeho licencí. Díky tomu jsme součástí celosvětového hnutí TEDx. Spolupracujeme s dalšími lokálními organizátory TEDx v České republice, na Slovensku, v Rakousku i jinde po světě.

Proč TEDx děláme?

Věříme, že vzájemným vzděláváním a sdílením příběhů vnitřně rosteme – jak osobně, tak i jako společnost. Chceme vytvářet příležitosti pro to,

  • aby vznikla nevšední událost s pestrým programem,
  • aby se setkávali lidé z různých profesí a s různými zkušenostmi,
  • aby zazněly myšlenky a příběhy, které nemají mnoho prostoru v médiích,
  • aby se díky celkovému zážitku šířily i myšlenky, které nejsou módní ani prvoplánově příjemné,
  • aby posluchači dostali chuť sami aktivně něco dělat pro sebe i svět okolo nás.

Chceme dávat prostor lidem a nápadům podle trochu jiného klíče, než je obvyklé. Spíše než ukazovat světu nejlepší řečníky se snažíme pomáhat podstatným a zajímavým myšlenkám na světlo a mezi lidi.

Co je TED?

TED je světovým fenoménem: zahrnuje mezioborové konference TED, TEDGlobal, TEDYouth a TEDWomen, výroční cenu TEDPrize, živé vysílání, rozsáhlý videoarchiv přednášek otitulkovaných v desítkách národních jazyků a další komunikační kanály. Nabízí lidem po celém světě možnost sledovat zblízka největší (i když někdy přehlížené) osobnosti naší doby: vědce, umělce, aktivisty a podnikatele. K nim se mohou připojit v komentářích a dále jejich myšlenky prověřovat, diskutovat, rozvíjet a šířit.

Na setkáních TED a TEDx se aktivně setkávají lidé z různých profesí. Mohou se tak propojovat i jinak poměrně vzdálené světy. Původní zacílení TED (zkratka z Technology & Entertainment & Design) se tak rozšiřuje například i o vědu a aktivity občanské společnosti.

Kdo jsme?

Od roku 2010 připravuje akce TEDxPrague skupina dobrovolníků z Čech, Moravy a Slovenska. Za svou práci nejsme placeni a věnujeme se jí ve volném čase.

Vedle toho jsme součástí širší komunity organizátorů středoevropských TEDx v Brně, Hradci Králové, Znojmě, Kroměříži, Bratislavě, Košicích, Vídni a na dalších místech. Sdílíme základní hodnoty a setkáváme se pro vzájemnou inspiraci, zpětnou vazbu a poučení.
Chcete uspořádat vlastní setkání TEDxZjistěte podmínky

Podívejte se na video, kde Chris Anderson, kurátor konference TED, představuje koncept TEDx: