29. května 2015

TEDxPragueWomen 2015

Momentum

O akci

TEDxPragueWomen je půldenní setkání věnované ženám a jejich úspěchům, pádům a postavení v dnešní společnosti, které se koná paralelně s globální konferencí TEDWomen.

Více o TEDWomen.

Historicky první TEDxPragueWomen proběhl v prosinci 2013, a mimo jiné na něm vystoupila renomovaná patoložka a badatelka Jaroslava Dušková, ambasadorka Jamieho Olivera na Slovensku Janica Lacová nebo designérka Anna Marešová. Na videa z akce se můžete podívat zde.

TEDxPragueWomen: Momentum

Mottem druhého ročníku TEDxPragueWomen bylo „Momentum“, tedy okamžik, kdy nové nápady a myšlenky dostávají spád a mění se tak v činy. Právě ženy mají velký (i když často netušený) potenciál přetvářet svět kolem sebe a zdokonalovat ho. Naším letošním cílem bylo proto oslavit ženy coby hybatelky pokroku, změnit způsob, jakým Česko o ženách přemýšlí a inspirovat další – ženy i muže – aby následovali jejich příkladu!

Afterparty

Afterparty jsme pořádali ve spolupráci se sociální sítí Yelp v krásném prostředí hotelu Mosaic.

Lokace

Kino Lucerna
Vodičkova 704/36
110 00 Praha 1

Program a řečníci

 • A day without goose bumps is a day wasted

  Dita Přikrylová

  detail

  Dita Přikrylová vyrostla v malé vesničce na Moravě, kde – jak genderový stereotyp káže – se od žen valný zájem o IT nečekal. Ona si však dobře uvědomovala, že holky potřebují technické vzdělání jako sůl, a že IT sektor bez nich o hodně přichází. Sama vystudovala informatický obor na Ekonomicko-správní fakultě v Brně a momentálně dokončuje druhé magisterské studium na Fakultě informatiky.

  U snění o tom, jak změnit pohled žen na IT a pohled IT na ženy, v jejím případě nezůstalo. Před dvěma lety vymyslela spolu s kamarádkami neziskovou organizaci Czechitas, která pro holky pořádá bezplatné workshopy, kvalifikační kurzy, letní tábory a přednášky zaměřené na programování, tvorbu webových stránek, datové analýzy a základy grafického designu.

  Dalo by se říct, že žije v autobuse mezi Brnem a Prahou, kde Czechitas tým sídlí, ale můžete na ní narazit také tam, kde je dobrý vítr. V létě se totiž vrhá do vln s kiteboardovým padákem a v zimě zase léta v zasněžených horách!

  zavřít
 • Země nad hlavou

  Radka Máchová

  detail

  Radka Máchová strávila posledních třináct let v čele světově proslulé akrobatické skupiny Flying Bulls Aerobatics Team, jediné skupiny na světě, která umí létat v tak těsné formaci, že by mohlo klidně jít o jediné letadlo. Létala s ní po celé Evropě, přičemž několikrát s nimi zavítala i za evropské hranice – do Egypta, Jordánska, Kataru, Bahrajnu nebo Saudské Arábie. A kromě Indie a Japonska se všude dopravili po vlastní ose – několikrát tedy přeletěli Středozemní moře. S Flying Bulls letos sice skončila, do důchodu se ale rozhodně nechystá. Už brzy bude v rámci svého nového projektu létat na historických strojích z období 1. světové války!

  Několikanásobná mistryně světa ve skupinové akrobacii vystudovala letectví a leteckou dopravu na Vysoké škole dopravní v Žilině. Tam také získala svou pilotní licenci a v roce 1976 začala s leteckou akrobacií. Několik let strávila v kokpitech československého národního družstva letecké akrobacie a zkusila si i povolání „na zemi“ – jako manažerka letecké dopravy načerpala kopec zkušeností s provozem letadel a řízením letecké společnosti. Kromě létání se věnuje fotografování, potápění, lyžování a samozřejmě cestování – dopravní prostředek má koneckonců vyřešen!

  zavřít
 • Život je otázkou volby

  Kateřina Vacková

  detail

  Kateřina studuje pátý ročník 1. lékařské fakulty UK v Praze, pracuje jako projektová manažerka, a ve volných chvílích chodí na gynekologický kroužek k Apolináři, kde se učí rodit děti. A to je jen špička pomyslného ledovce jejích aktivit. Přitom je to nedávno, co její svět obrátila vzhůru nohama diagnóza zhoubného nádoru vaječníku. Tehdy si (během pár hodin) uvědomila, na čem v životě skutečně záleží.

  Loni v květnu založila neziskovou organizaci Loono, aby pomohla ženám uvědomit si, že ten správný čas myslet na své zdraví je právě teď. Pořádá vzdělávací workshopy zaměřené na prevenci rakoviny a o zdraví obecně, hlavně ale pomáhá ženám a dívkám, které si rakovinou prošly nebo právě procházejí, a do budoucna plánuje i vlastní coworkingový prostor pro ženy.

  Kateřina, která nezačne den bez ranní jógy, učí se hrát golf a čas od času se zašije do kavárny, kde celé hodiny o samotě přemýšlí o nových projektech, čerpá síly i inspiraci, se o své nemoci mluvit nebojí. Naopak. Věří, že se sami můžeme rozhodnout, jak se s životními překážkami vypořádáme. Ona si zvolila cestu pomoci dalším ženám.

  zavřít
 • Hudební představení

  Katarzia

 • Na cestě k podstatě ženství

  Lilia Khousnoutdinova

  detail

  Lilia se právě vrátila z expedice v Bhútánu, kde byla poznávat místní společnost a její náhled na gender a sexualitu. Nebyla to zdaleka její první výprava – pravidelně provází ženy i muže na cestách po posvátných pohanských místech spojených s ženstvím v Anglii, Francii a Asii. Kromě toho píše a vydává knihy, navrhuje šperky a organizuje předporodní kurzy. Na první pohled nesourodou směsici činností však pojí dohromady její největší vášeň – rozvíjení ženského potenciálu a pomoc ženám prožívat svět naplno ve vlastním těle.

  Původně vystudovala politologii a historii na univerzitě v Oxfordu. Dnes mimo jiné vede projekt Ženské příběhy, kde pomocí přednášek, prožitkových seminářů a poznávacích zájezdů provází ženy na cestě k pochopení a uctění svého těla (a jeho cyklů) ve všech fázích reprodukčního života. Spoluzaložila také první výcvik kněžek v ČR. Dnes žije v Londýně s manželem a synem, kde se věnuje studiu Gender & Development na London School of Economics.

  Jejím záměrem – zároveň i snem – je přispět k větší svobodě a bezpečí žen. K tomu, aby přijaly vlastní tělo a pochopily svou sexualitu, a aby se ženy navzájem podporovaly a ctily. Jinými slovy by na světě ráda viděla víc lásky a krásy – té skutečné.

  zavřít
 • Čeřím vodu

  Rostya Gordon-Smith

  detail

  Rostya Gordon-Smith patří mezi světovou personalistickou špičku – v roce 2001 byla jmenována jednou z 50 vrcholových HR manažerů ve světě. Není divu, v oblasti řízení a rozvoje organizací, lidí a týmů působila více než dvacet let, kromě Česka také v Kanadě, Velké Británii, Japonsku, Brazílii, Estonsku, Rusku a dalších zemích. Rodačka z Havlíčkova Brodu přitom v zahraničí zakotvila spíš náhodou – v roce 1968 odjela do Británie dělat au-pair, a než se stačila na západě rozkoukat, zavřelo Československo hranice. Potkala tam i svého manžela Simona Gordon-Smith, se kterým vychovala čtyři syny.

  Do Čech se ale vrátila a v roce 2006 se stala jednou z našich 20 nejvlivnějších žen. Loni se – dnes už několikanásobná babička – pustila do svého nejnovějšího projektu MINERVA 21, který pod heslem „Čeříme vodu“ oslovuje české ženy, které na sobě chtějí pracovat, vzdělávat se, sdílet své zkušenosti a pozitivně ovlivňovat své okolí. Myšlenkově se MINERVA 21 hlásí k odkazu Elišky Krásnohorské, která v roce 1890 založila Gymnasium Minerva, první středoevropské dívčí gymnázium svého druhu.

  zavřít
 • Už dávno se ví, že punk mrtvej není, akorát nosí podpatky.

  Magdaléna Zemanová

  detail

  Pro živnostenský list si Magdaléna Zemanová došla ještě v den, kdy dostala maturitní vysvědčení. Do Prahy přišla před devíti lety se snem o nezávislosti, který se jí i přes nedůvěru okolí, pár osobních kotrmelců a několik obchodních neúspěchů, nakonec vyplnil. V pasáži Lucerna tak dnes můžete narazit na Magdalenin miniaturní krámek Happyfeet, ve kterém prodává… staré vinylové desky!

  Přestože jejich éru sama nezažila a valná část jejich zákazníků-pamětníků na mladičkou blondýnku za pultem pohlíží spíše skepticky, vydobyla si v oboru neotřesitelnou pozici. Obchůdek Happyfeet se stal pojmem a Magdalena úspěšnou a vyhledávanou DJkou. Nic z toho by se však nestalo, nebýt jejího odhodlání, cílevědomosti a odvahy převzít zodpovědnost sama za sebe.

  zavřít
 • Dárce volá jenom jednou, ale příležitost něco změnit je každý den!

  Lenka Bártová

  detail

  Lenka Bártová je fundraiserkou organizace Raná péče EDA, která bezplatně pomáhá dětem se zrakovým či zrakovým a kombinovaným postižením. K práci pro Ranou péči ji přivedla osobní zkušenost – s dcerou Eliškou byla klientkou Rané péče od jejích pěti měsíců. Podle vlastních slov jejich rodinku Elišky postižení nijak neomezuje, jezdí na hory, na výlety, všechno v doprovodu Sama, jejich asistenčního psa.

  Vystudovala hotelovou školu v Praze a v gastronomickém odvětví pracovala v různých koutech světa – v Německu, Itálii nebo na ostrově KOH-TAO v Thajsku, kde byla provozní vedoucí jednoho z místních resortů. Zkusila si i spoluvlastnit restauraci. Když pak byla s dcerkou na rodičovské dovolené, absolvovala rekvalifikační kurz fundraisingu a v nové pozici se činí přímo znamenitě. Je to ostatně její srdcová záležitost. Mimo jiné se jí totiž podařilo zvýšit podíl příspěvků od firem i soukromých osob, možná proto, že si je umí získat. Jistě si získá i vás!

  zavřít
 • Don't dream your life, Live your dream!

  Eva Le Peutrec

  detail

  Eva Le Peutrec je jediným českým architektem navrhujícím mrakodrapy, které se skutečně staví! Svůj první navrhla absolventka architektury z Technické univerzity v Liberci už ve svých 29 letech. Její portfolio ale zahrnuje projekty všech velikostí a měřítek. Od soukromých staveb, luxusních hotelů, dopravních staveb, sportovních, kulturních a obchodních center až po velké multifunkční celky po města s miliónem obyvatel.

  Pracovala pro klienty zvučných jmen – mimo jiné třeba pro Lamborghini – a v roce 2012 ji dokonce prestižní londýnská architektonická kancelář Zaha Hadid Architects nabídla pozici vedení nově vznikající čínské pobočky v Pekingu.

  Eva je podle MF Dnes vedle Jana Kaplického a Evy Jiřičné další nejúspěšnější českou architektkou působící v zahraničí. Rodačka z Nové Paky procestovala přes 40 zemí světa, pracovala a žila na 4 různých kontinentech a domluví se pěti jazyky. Doma se cítí být na více adresách. Momentálně přebývá v zahraničí, odkud také řídí vlastní firmu E-studio a pracuje jako nezávislý konzultant se zakázkami po celém světě.

  zavřít

Fotogalerie

Partneři

Generální partner

Česká spořitelna

Mediální partneři

Aktuálně.tv
marianne

Produktoví partneři

Heineken
Yelp
Tomski & Polanski
Dialog Jessenius
Český pivní institut
T-anker
MOSAIC HOUSE
NIELSEN MEINL
Pole Heaven
IMPRO INSTITUT
Impact HUB
TakePlace
MailChimp
AV media, a. s.
Pozitiv
MATELA STUDIO
Etnetera, a.s.

Tento web používá k poskytování služeba analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku