O akci
Aby myšlenky hodné šíření nevyrážely do světa jen jednou za rok, připravili jsme pro Vás další komorní setkání TEDxPragueSalon.
Fotky
Fotky z akce si můžete prohlédnout zde.
Za čím jsme se vydali?
V srdci Evropy už sotva najdete místo, kde byste mohli přirozeně zažít opravdové ticho. Ušima neustále něco vnímáme. Musíme to odfiltrovávat, redukovat to, co pronikne hlouběji – byť i jen proto, že většina z těch šumů a zvuků je pro nás nedůležitá. Zcela spontánně si tak musíme umět vybírat, vědomě poslouchat. Potřebujeme zaměřovat svou pozornost na to, co je pro nás podstatné. Umíme to? Dokážeme navzdory všudypřítomného hukotu a šumu vnímat to, co přinese do našeho života radost, klid, bezpečí?
Za muzikou!
Jsou dva nejvzácnější druhy zvuků, bez kterých by člověk nebyl člověkem: lidský hlas a hudba. Oba jsou vědomě i nevědomě spjaty s našimi bytostmi: můžeme jimi vyjádřit sami sebe, jsme ale skrze ně také propojeni s ostatními. O tom všem si chceme povídat na druhém letošním TEDxPragueSalonu, chceme se těchto témat také přímo dotknout, fyzicky je prožít. Hudba se týká mě osobně. Vyjadřuji s její pomocí sebe sama. Ona mne může naopak silně ovlivnit. Hudba je kulturní hodnota. Spojuje generace, prozrazuje mnoho o své době a okolnostech svého vzniku. Není národa bez hudby. Hudba má své žánry, svá pravidla, své jednoduché i složité principy a je možné učit se jim rozumět. Hudba je pokladnicí lidské zručnosti a dovednosti, je za ní skryta věda i mnohé vzácné řemeslo.
A kdo nám otevřel nové světy?
Na [tedx]PragueSalon jsme si povídali s muzikoložkou Jarmilou Procházkovou, výrobcem hudebních nástrojů Romanem Zajíčkem, terapeutkou Štěpánkou Čížkovou a akordeonistou a písničkářem Máriem Bihári. Na detailní profily našich hostů se podívejte níže. Součástí programu bylo i drobné občerstvení, možnost prohlídky muzea, společná hudební dílna a následná afterparty s jam session v nedalekém sklepě.
Kde a kdy?
V Českém muzeu hudby v Karmelitské 2, Praha 1
Lokace
České muzeum hudbyKarmelitská 2/4
Praha 1, 118 00