14. července 2023

TEDxPragueED 2023

NeSmysl

O akci

Všichni se celý život vzděláváme. Ve škole, v práci, v komunitě lidí. Každý náš krok životem nás učí nové, ať chceme nebo ne. Vzdělávání se je nevyhnutelnou součástí našeho bytí stejně jako nádech a výdech. Otázka je, děláme to smysluplně, nebo zde existuje i možnost, že jsme si prošli nesmyslem.

Lokace

DOX+ multifunkční sál
Poupětova 3
Praha 7 - Holešovice, 170 00

Akce bude probíhat v českém a anglickém jazyce, na místě budou překladatelky a možnost zapůjčení tlumočnických staniček. Změna programu vyhrazena.


Program a řečníci

 • Registrace

  16:30

 • Začínáme

  17:00

 • Eva Nečasová

  umělkyně, AI dětem

  detail

  Eva Nečasová je designérka, výtvarnice a vývojářka počítačových her nás svým talkem na TEDxPragueED zavede do tolik skloňované AI. Eva je zakladatelkou neziskové iniciativy AI dětem (umělá inteligence dětem), jejímž hlavním cílem je vytvářet materiály, které základním školám usnadní zavést do svých osnov vzdělávání v oblasti umělé inteligence a také stojí za metodikami Hello Ruby pro školy. Obě její díla vyšla napřed v knižním vydání. Kromě vzdělávání se zaměřuje na design pod značkou designity.cz.

  Umělá inteligence podle ní nabízí skvělá řešení, jen je potřeba jí porozumět. Vzdělávat v ní chce děti už od základní školy. Je zastáncem toho, že naším úkolem je pomáhat dětem objevovat svět a naučit je potřebné dovednosti, aby se i v digitálním prostředí uměly dobře orientovat.

  “Na TED koukám už roky, je to můj oblíbený formát. I na různých TEDx jsem našla spoustu inspirace. Nikdy nezapomenu na video “How to use one paper towel” od Joe Smith.”

  zavřít
 • Jan Hábl

  učitel, bratrský farář

  detail

  Prof. PhDr. Jan Hábl, Ph.D. je manžel, otec, pedagog a komeniolog po studiích filozo¬fie výchovy při University of Wales působil jako učitel angličtiny, věnoval se výzkumu v Komenského institutu v Praze, přednášel na univerzitách v Hradci Králové a v Ústí nad Labem v oborech na rozhraní pedagogiky, antropologie, etiky a historie vzdělá¬vání.

  Je autorem titulů odborných i krásných, např. Labyrint upgrade. Jinotajný román (nejen) pro děti (2015), Na charakteru záleží, problém učitelnosti dobra (2020), I když se nikdo nedívá, fundamentální otázky etického vychovatelství(nakl. P. Mervart 2015), Aby člověk neupadal v nečlověka (nakl. P. Mervart 2015), Učit (se) příběhem. (Host 2013), On being human(e) (Wipf&Stock 2017), Lekce z lidskosti v životě a díle Jana Amose Komenského (Návrat 2011).

  zavřít
 • Lukáš Janout

  architekt, tvůrce @delniq

  detail

  Ing. et Ing. arch. Lukáš Janout aka @delniq je architekt a stavební inženýr, který více než 15 let navrhuje vily, domy a interiéry pro soukromé klienty. Klienty provází celým procesem vzniku stavby od výběru pozemku až po poslední detail interiéru. Díky absolvování VUT v Brně a ČVUT v Praze, není jen architektem, ale i technikem, který umí vidět celý projekt ve všech souvislostech.

  „Paninko, jinam se mi nevlez.“ Každý den je Lukáš Janout součástí dění na stavbách a pod aliasem @delniq přináší bizáry neodborných realizací široké veřejnosti a pomáhá ji tak skrze ukazování nesmyslu vzdělávat v tom, co smysl má.

  zavřít
 • Riley Wognarů

  studentka

  detail

  Riley Wognarů je studentkou gymnázia zajímající se o vědu všech oborů. V budoucnu si přeje studovat experimentální biologii, protože v této disciplíně vidí obrovský potenciál. Ve svém volném čase se věnuje studiu jazyků a také stráví hodně času před mikroskopem.

  Její největší motivací je práce lidí, kteří se snaží bojovat za lepší zítřky. Riley ví, že svět není vždy jednoduché místo pro lidi jako je ona, avšak vidět existenci těch, kteří neztrácejí víru a aktivně se snaží vytvářet lepší místo pro všechny, ji žene vpřed.

  “TEDx vidím jak úžasné medium pro sdílení myšlenek z nespočtu oborů. Jsem jeho dlouhodobou fanynkou. Vzorem je mi Hannah Gadsby, jejíž talk si mě získal svým originálním projevem a schopností využít tento formát na maximum.”

  zavřít
 • Pauza na občerstvení a doprovodný program

  18:30-20:00

 • Marley Wildthing

  zpěvačka

  detail

  Marley Wildthing je rakouská písničkářka, která vystupuje ve Vídni a v Praze. Vášeň pro hudbu ji zasáhla jako blesk a během několika let se Marley naučila zpívat, hrát na několik nástrojů jako bouzouki, baskytaru a ukulele a produkovat vlastní hudbu.

  Naživo zpívá a kombinuje různé nástroje, s nimiž vytváří složité vrstvy zacyklených melodií, vokálů a beatů, které drží pohromadě její pozitivní energie a hluboký hlas. Mezi písněmi ráda baví soukromými anekdotami. Marley hrála všude možně, od ulic přes bary, kluby až po velké festivaly jako Donauinselfest ve Vídni nebo Rock for People v České republice.

  "Myslím, že TedX je úžasná sbírka vědomostí, nebylo tam žádné video, které by mě nezaujalo a/nebo neinspirovalo. Líbí se mi, že akce obvykle kombinují umění, vědu, literaturu, psychologii... v podstatě všechna témata a dělají je přístupná běžnému posluchači. Jsem moc rád, že mohu do této sbírky něčím přispět."

  zavřít
 • Petra Winnette

  psychoterapeutka, vědkyně

  detail

  PhDr. Petra Winnette, Ph.D. vystudovala Pedagogickou fakultu University Karlovy a v rámci dlouhodobého stipendia také studovala vývojovou a aplikovanou psychologii na University College Cork v Irsku. Získala doktorát v oboru srovnávací vědy (komparatistiky) na Filosofické fakultě University Karlovy. Fulbrightovo stipendium v roce 2017–18 jí umožnilo pobyt na prestižní Columbijské univerzitě v New Yorku na katedře psychologie a v laboratoři vývojové afektivní neurovědy, znovu se tam vrátila v roce 2022. Petra Winnette je certifikovaným psychoterapeutem v metodě Pesso Boyden System Psychomotor (USA) a v metodě Dyadické vývojové psychoterapie (USA). V roce 2003 založila Institut Natama, pracoviště zaměřené na odbornou pomoc dětem a dospělým, kteří trpí následky těžkých dětských zkušeností. Je ředitelkou Natamy a má zde rozsáhlou terapeutickou praxi a vede výzkumnou laboratoř.

  zavřít
 • Paul Appleby

  učitel mediální produkce

  detail

  Paul Appleby je učitelem v mediální produkce v Anglii, který má problémy s vymezením jediného bodu zájmu nebo zaměřením svého výzkumu. TEDx mu pomáhá ukojit jeho zvědavost a zájem o vše.

  “Úžasná škála témat a oborů, o kterých jsem se díky těmto přednáškám dozvěděl, obohatila mé znalosti a vrhla světlo na oblasti výzkumu, o kterých bych nikdy neuvažoval jako o něčem, co by mě mohlo zajímat. Zbourává vzdálenost mezi obory a spojuje lidi a mysli.”

  “Neustále se zajímám o svět a artefakty, které se vynořují z kulturní polévky moderní doby. Rád čtu knihy, prohlížím si fotografie, sleduji filmy, toulám se po městech a trávím čas úvahami o životě lidí, kteří žijí v budovách, v nichž jsem nikdy nebyl. Zajímají mě světy lidí, kteří napsali podivné příběhy, a lidí, kteří natočili žánrově odlišné filmy, jak vidí svět, jak funguje kreativita a mozek a proč lidé tvoří umění nebo hudbu či píší epické výpravy do fantazie.”

  zavřít
 • Anatol Svahilec

  slam poetry

  detail

  Anatol Svahilec po maturitě na Masarykově gymnáziu v Plzni krátce pracoval jako námezdní dělník a obchodní příručí. Do slam poetry vstoupil roku 2014, v témže roce získal titul mistra republiky, což se mu znovu už nikdy nepovedlo. Své jevištní počínání zařazuje na pomezí „poezie, fyzického divadla, tance sv. Víta a sokolské cvičenecké sestavy“. Objevil obsesivní zálibu v rozsévání žánru po regionech a postupně našel drzost k sólovým slamovým blokům.

  Tvoří pevné neimprovizované slamové texty, v posledních letech také improvizované výstupy, od roku 2018 se žánru věnuje profesionálně. V roce 2014 realizoval vlastní návrh typu divadelní scény, tzv. „divadelní panoptikon“, v prostorách husitské modlitebny s názvem Panoptikon Barikáda na Žižkově, ve kterém účinkoval v mystifikačním projektu maďarského souboru nového cirkusu Körforgalom Színház (v překladu „Divadlo Kruhový objezd“). Svou slamovou tvorbu prezentoval mj. v Německu, Polsku, Maďarsku, Belgii, Estonsku, Kanadě, USA nebo v Ghaně

  Samonákladem vydal roku 2016 autorský debutový sborník Emu mele maso, v roce 2018 již oficiálně vyšla sbírka Přece se to nevyhodí, v září 2020 pak vyšel jeho třetí slamový sborník Motorové sáně. Je nadšeným wikipedistou (je autorem více než 1500 článků).

  zavřít
 • Christopher Rosewarne

  filmový umělec

  detail

  Chris Rosewarne je britský výtvarník a ilustrátor pracující ve filmovém a televizním průmyslu. Jeho rychlé filmové rendery a návrhy průmyslových rekvizit ho přivedly k mezinárodním projektům od L.A. po Londýn a do mnoha studií po celé Evropě. Chris se narodil v roce 1978 umělecky založeným rodičům, vyrůstal v Londýně a studoval umění na St. Martins College, poté absolvoval bakalářský obor Modelářství pro design a média v Bournemouthu.

  Ve své kariéře měl příležitost pracovat na filmech Reign Of Fire, The Brothers Grimm, Doom, STAR WARS, DUNA, Mission Impossible Fallout, Dumbo. V roce 2012 získal Chris nominaci na cenu Emmy za svou práci pro společnost Jellyfish Pictures v kategorii "Vynikající speciální vizuální efekty" za seriál "Uvnitř lidského těla".

  zavřít
 • Afterparty

  21:30 - x


Co společně zažijeme?


TEDxPragueED 2023: NeSmysl je v pořadí 6. ročník odpolední konference inspirativních myšlenek, které stojí za to sdílet. Jsme součástí celosvětového hnutí TEDx - nezávisle organizovaných akcí pod licencí TED. Co vás čeká?

❌  Den nabitý inspirací
❌  Umělecké vystoupení
❌  Doprovodné aktivity s neziskovkami a dalšími profíky, zažijete program s ostatními účastníky konference a TEDxovými nadšenci
❌  Networking s podobně naladěnými lidmi
❌  Jedinečný prostor pro sdílení myšlenek
❌  Afterparty - kde jinde si popovídat s řečníky?


Vstupenky

ZTP 490 Kč 
Student (do 26 let), Učitel 690 Kč
Early Birds 790 Kč
Základní vstupné 990 Kč
Podporovatel TEDxPragueED 1290 Kč
VIP 2490 Kč 

Dávají Vám naše konference smysl a máte chuť je podpořit? Jsme moc rádi. Můžete si zakoupit vstupenku Podporovatel, která obsahuje standardní vstup a finanční podporu TEDxPragueED. Tuto podporu využijeme na zvyšování kvality konference jako je například přivádění zahraničních řečníků a s tím spojených překladatelek. Nově nabízíme také možnost nákupu vstupenek VIP, v jejichž ceně je zahrnuta rezervace míst v první řadě, nahlédnutí do backstage a představení jednomu z řečníků a organizátorům TEDx eventu.


Partneři

Partneři

Sofistance
Advertia Digital
NordPass
Praha
ČVUT
Praha 7
Exx
Ulož.to

Mediální partneři

Expats
CityBee
Magnas 2
Newstream
Praha V Školská
Deník N
Kudy z nudy

Produktoví partneři

Swopi
Ecomail
Rekola
Andaz
Cans

Podporovatelé

ČVUT karierní centrum
AVC SiliconHill
GoOut
Sto skupin 2
Shutterstock
Skull
M.Arter
Foodora
Frumoš

Tento web používá k poskytování služeba analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku