17. srpna 2021

TEDxPragueED 2021

Za pochodu

O akci

Potřeba vědění je člověku vrozená. Byli jsme vrženi do světa a museli jsme se naučit, jak se s různými  situacemi vypořádat a jak z nich těžit. Existuje mnoho způsobů jak potřebu vědění naplňovat a stále se vzdělávat. Je ale možné vybrat jeden nejvhodnější? V současné době je pro nás obtížné najít si čas, abychom se zastavili. Nezbylo nám nic jiného, než abychom se učili "za pochodu". Trochu jsme tak přeskočili to nekonečné čekání na vhodnou a zároveň nikdy nepřicházející chvíli.

Často slýcháme, jak si lidé plánují vzdělávat se, přičemž je jedno zda jedná o cizí jazyk či seberozvoj, na tzv. období "". "Až dostuduji, až děti vyrostou, až nebudu tolik zaneprázdněn…" a všichni dobře víme, jak podobné sliby končí. Nenaplněně. Téma "za pochodu" je v dnešní době spěchu více než nasnadě. Na letošním TEDxPragueED se snažíme na vzdělávání nahlížet z různých úhlů pohledu a rozšiřovat si tak obzory o něco, co jsme ani nevěděli, že nám chybí. Přijď i ty a za pochodu nasávej informace a inspiruj se.

Jsme pevně odhodláni ED letos uskutečnit a doufáme, že se nakonec reálně potkáme za dodržení aktuálních restrikcí. Případné problémy budeme řešit "za pochodu".

Lokace

CAMP
Vyšehradská 51, Praha 2
Areál Emauzského kláštera

Řečníci

  • Registrace

    17:30

  • Začínáme

    18:00

  • Markéta Lukášková

    Novinářka, spisovatelka a tvůrkyně podcastu "Příběh, který se skutečně stal"

    detail

    Markéta Lukášková se narodila před 33 lety v Českých Budějovicích a od svých 21 let se střídavě živila jako novinářka a copywriterka v Praze. Po vydání knižní prvotiny “Losos v kaluži” odešla na volnou nohu, protože zjistila, že vyprávění příběhů ji naplňuje a v následujících letech vydala další tři knihy, její pátá je právě v tiskárně.

    Během lockdownu na podzim 2020 ji napadlo zúročit oblibu v příbězích ještě jiným způsobem, a začala natáčet podcast s názvem “Příběh, který se opravdu stal”. V něm se snaží poutavě a přístupně vyprávět mimojiné i dějiny Československa ve 20.století.

    Posluchači se tak mohou opakovaně utvrdit, že realita je vždy více fascinující a zábavnější než sebelepší fikce. Když nepíše a nenatáčí, běhá, chodí po lese s fenkou Pandou a s přítelem rekonstruuje rodinný dům na vesnici.

    zavřít
  • Miky Škoda

    Skaut, podnikatel, nadšenec do astronomie, a dobrodruh

  • Daniel Pražák

    Učitel, člen iniciativy Otevřeno a tvůrce podcastu "Hovory z kabinetu"

    detail

    Daniel je pedagogem srdcem i duší. Paradoxně si ale ve svých dětských letech jako jeden z prvních v republice vyzkoušel 4. a 5. třídu základní školy bez přímého kontaktu s učitelem za školními lavicemi, jelikož byl v – pro Česko stále nestandardním – domácím vzděláváním. Už od druhého stupně se ale do lavic vrátil, a to konkrétně v Gymnáziu Přírodní škola v pražských Holešovicích. Zdejší učitelský sbor inspiroval Daniela natolik, že se i on za pár let na této škole poprvé postavil za katedru.

    Jako učitel přírodních věd pokračoval Daniel na ZŠ a MŠ Da Vinci a nyní vyučuje na ZŠ Strossmayerovo náměstí v Praze, kde se dle jeho slov učí od dětí, jak být dobrým třídním učitelem. Působil jako lektor v projektu “Tablety pro učitele” a poslední dva roky natáčí podcast “Hovory z kabinetu”, kde ukazuje inspirativní učitelky z celé ČR. Pedagogické kvalifikace dosáhl na Univerzitě Karlova, kde je v současnosti doktorandem na Ústavu výzkumu a rozvoje vzdělávání na PedF UK, fakultním fotografem a Akademickým senátorem.

    Daniel je zároveň velikým dobrodruhem – fungoval jako vychovatel pro chlapce ulice v Konžské demokratické republice v rámci organizace Adopce na blízko. Je členem Národního pedagogického institutu ČR a býval místopředsedou iniciativy Otevřeno – obě organizace se zabývají profesním rozvojem učitelů a ředitelů.

    zavřít
  • Pauza na občerstvení a doprovodný program

    19:30

  • Mariana Chytilová

    Poradkyně přístupnosti a sociální inovátorka

    detail

    Mariana se věnuje mapování přístupnosti prostor, služeb, lidí i informací. Je absolventkou Disability Studies na Syracuse University, doktorského studia na Masarykově univerzitě a Dramatické výchovy pro neslyšící na divadelní fakultě JAMU. Právě při výuce ve znakovém jazyce mezi neslyšícími spolužáky nejintenzivněji zažila, jaké to je – být v menšině, být jiná. Zažít, jaké je to něčemu nerozumět. Jak vysilující je neustále se přizpůsobovat. Jak zvláštní je cítit se úplně normální a přitom pořád narážet na bariéry.

    Nejprve začala se zpřístupňováním muzeí a galerií. Pak s přáteli vyvinula Tableto – čtenářskou aplikaci do tabletu kombinující text, animace, mluvený a znakový jazyk. Pokračovala filmovým festivalem a aplikací internetového bankovnictví. Nyní se věnuje přístupnosti streamovacích služeb a veřejného fyzického i virtuálního prostoru. Vyznává inkluzivní design a plavání za každého počasí. Má jednoho muže, dvě dcery a spoustu otázek.

    “TEDx je pro mě vzrušující červený okno otevřený do světa. Někdy poslouchám, co se za ním děje, zatímco dělám něco jiného. Jindy se dívám tak trochu potajmu. A někdy je to taková jízda, že se vykloním a sleduju vše bez dechu a s vytřeštěnýma očima.”, Mariana Chytilová

    zavřít
  • Libor Peprný

    Průvodce procházek Peprnou Prahou

    detail

    Praha. Peprná Praha. Ano za touto srdcovou záležitostí stojí Libor Peprný, který formou Peprných procházek Prahou předává dětem znalosti a nové vědomosti o našem hlavním městě. A jak se k této myšlence vůbec dostal?

    To se tenkrát psal rok 1998 a Libor s kamarády po basketbale vyrazil na pivo. Jak to tak u piva bývá, vyřeší se tam leccos, a tak Libor přislíbil vedení kroužku u kamarádovy maminky, jež byla ředitelkou na základní škole. Přestože původně nastoupil jako lektor kroužku počítačového, v dalším roce již vedl kroužek svůj - kulturní. Zde bychom mohli říci, že prvotní kontakt s dětmi ovlivnil jeho následující léta.

    Liborovým hnacím motorem je pocit štěstí a radosti, které mu procházky přinášejí. Ve volných chvílích se v myšlenkách věnuje tomu, jakým způsobem dětem přiblížit legendy, stavby, osobnosti, díla či příběhy. Vždy se zamýšlí nad tím, jak celou věc uchopit a předat dál.

    zavřít
  • Zuzana Bendíková

    Ředitelka společnosti pro plánované rodičovství věnující se tématům vztahové a sexuální výchovy

    detail

    Zuzana Bendíková se od založení blogu prirodzeno.sk věnuje téma vztahové a sexuální výchovy. Díky tomuto blogu se dostala také ke studiu sexuální výchovy ve Vídni na ÖGS. Po dvou letech výuky v rámci programu “Teach for Slovakia” na základní škole začala vést Společnost pro plánované rodičovství, která facilituje workshopy a vztahové a sexuální výchovy na školách.

    Svůj vztah k psaní přenesla do příspěvku v knize “Bez souhlasu”. Podle ní je vzdelávaní k souhlasu důležitým nástrojem pro respektující a pozitivní vztahy. V současné době pracuje na komixu pro teenagery a teenagerky “Dospej matere!” o základních tématech ve vztazích, sexualitě, zdraví a emocích.

    zavřít
  • Petra Mazancová

    Učitelka a předsedkyně organizace Učitelská platforma

    detail

    Po ukončeném studiu Pedagogické fakulty v Hradci Králové se naše řečnice Petra vydala na cestu možná jednoho z nejnáročnějších povolání – učitele. Po skoro 9 letech na českolipském gymnáziu v Praze a více než 4 letech na VOŠ a SŠ obalové techniky ve Štětí se posunula ještě o trochu více na sever, a to na Gymnázium Josefa Jungmanna v Litoměřicích, kde dodnes vyučuje angličtinu a společenské vědy.

    Rok 2017 byl ale pro Petru zlomový. Rozhodla se totiž své působení ve vzdělávání posunout nad rámec učitelství, a tak došlo ke vzniku Učitelské platformy – profesní organizace, která hájí společné zájmy a názory jejích skoro 1 200 členů (a více než 17 000 členy na facebookové skupině platformy) a být tak „partnerským hlasem z praxe“ pro MŠMT.

    „Setkání s kolegy učiteli na TEDxPragueED v roce 2017 bylo velkým impulsem ke vzniku Učitelské platformy”, Petra Mazancová

    Když se zrovna nesnaží vyzdvihovat učitelské povolání jako takové nebo zlepšit vzdělávací systém v naší zemi, tak se věnuje svému muži, 4 dětem, 9 kočkám a jednomu psovi, nebo obdivuje krásy českého středohoří, na jehož úpatí žije.

    zavřít
  • Afterparty v CAMPu

    22:00


Vstupenky

  • Standardní cena: 599 Kč včetně DPH

 


Co společně zažijeme?

TEDxPragueED 2021: "Za pochodu" je v pořadí 4. ročník odpolední konference inspirativních myšlenek, které stojí za to sdílet. Jsme součástí celosvětového hnutí TEDx - nezávisle organizovaných akcí pod licencí TED. Co vás čeká?

❌ Vystoupí 6 řečníků z ČR a jednou řečnicí ze Slovenska
❌ Den nabitý inspirací
❌ Doprovodné aktivity s neziskovkami a dalšími profíky, zažijete program s ostatními účastníky konference a TEDxovými nadšenci
❌ Jedinečný prostor pro sdílení myšlenek
❌ Afterparty - kde jinde si popovídat s řečníky?


Side aktivity

  • Hvězdárna Praha - Chcete vědět, co řeší astronauti za pochodu? Stavte se k stánku pražské hvězdárny a můžete se zeptat astronautů osobně ;)
  • Nevypusť duši - Taky Vám dal poslední rok plný změn tak zabrat jako nám? Přijďte si o tom popovídat s děvčaty z Nevypusť duši. Mají pro nás všechny tipy jak se s tím poprat se ctí!
  • Code Of Life - A co tak si za pochodu vylepšit nějaké dovednosti ohledně práce s emocemi a komunikací? Tak o tom všem a dalším je biohacking na stánku Code Of Life.
  • Profesní Speed Date - Vyvolalo ve Vás letošní téma TEDx ED 21 jen a jen další otázky? To je dobře, tak tedy přijďte na náš Profesní Speed Date se nechat obohatit názory ostatních účastníků i řečníků, kteří se též zúčastní. 

Partneři

Hlavní partneři

CAMP

Produktoví partneři

GoOut
Magnas Media
NIELSEN MEINL
Impact HUB
Everwall

Tento web používá k poskytování služeba analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku