Když organizujete něco tak velkého, jako je festival TEDxPrague, občas si při tom popláčete. A nemyslíme jen na dojemná vystoupení z červeného koberce. Nejtěžší je zvládnout zpětnou vazbu od účastníků. Suverénně nejvíc to v ní vždycky schytají moderátoři... Ale víte co, zase nás to posouvá dále, i negativní zpětná vazba je důležitá. Alespoň víme, že vám na TEDxPrague záleží a chcete jej mít další rok zase o kus lepší.
Samotný formát TEDxu, festivalu "myšlenek hodných sdílení", už je z definice náročný a nejasný. Jde víc o zábavu, nebo vzdělávání? Má jít víc o show, drama a příběhy, nebo o přemýšlení, hloubku, filosofii? Po vášnivé debatě v týmu organizátorů končíváme někde uprostřed, každý z nás vnímá letošní motto "Naše a cizí" i v tomto po svém. Naším cílem je připravit program, který bude bavit a inspirovat. Jaká je v tom role moderátora? Co má za úkol? A co od něj čekáte vy, naše publikum?
Kurátor současného TEDu Chris Anderson mluví o našich akcích jako o „globálním táborovém ohni". Skutečný kruh kolem plamenů sice nebývá moderován, ale to bychom nebyli TEDx, aby se i tady neobjevila nějaká inovace. Novinka je v tom, že spolu nesedí jen ti, co se dobře znají z vesnické rady starších, ale přicházejí i cizinci. Ty chceme jedny druhým představit a zapojit mezi nás.
Takovou spojkou mezi starousedlíky, nově příchozími a publikem jsou právě moderátoři. Je nám ctí a máme nesmírnou radost, že vaší letošní spojkou budou lidé, kterých si velmi vážíme -- pro jejich odbornost i za to, jaké jsou jejich postoje k životu kolem nás. Mužskou částí dvojice bude i letos chirurg a aktivní člen sdružení Lékaři bez hranic Tomáš Šebek. Tomáš je součástí širšího kmene TEDxPrague už od svého vystoupení na Folimance v létě 2013. Spolu s ním převezme roli "mistress of ceremony" Daniela Drtinová, spoluzakladatelka a moderátorka DVTV a vystudovaná právnička. Daniela už dlouho pomáhá cizím myšlenkám a příběhům zazářit a vyniknout.
Co tedy musí zvládnout moderátor TEDxu?
- pomoci účastníkům, aby zvládli strávit celodenní přísun nápadů a příběhů
- vyvážit vtipné vážným a těžké lehkým
- zdůraznit to nejlepší, co si s sebou řečníci na pódium přinášejí
- vytvářet vhodné (oslí) můstky mezi vystoupeními
- improvizovaně zachraňovat krizové situace, jako když shoří něco z techniky nebo nedorazí řečník
- neplést si TED (to je ten velký v Americe) a TEDx (to jsme my dobrovolníci všude po světě)
Samuel Titěra k tomu říká:
"Teď už se tomu s chutí směju, ale doslova slzy v očích jsem měl na jaře 2013, když jsem si v dotazníku zpětné vazby po prvním TEDx Cinema přečetl: ‚Akce celkem dobrá, ale proboha vyměňte toho divnýho pána v teplákách, co to moderoval.' Tím moderátorem jsem byl já sám a bylo to vůbec poprvé v životě, co mě někdo nazval pánem. A nebyly to tepláky, jen docela fajnový manžestráky!"
Nad zpětnou vazbou už máme za ty roky samozřejmě nadhled: pokud si většina účastníků TEDxu odnese dvě nebo tři myšlenky či zážitky, které jimi trochu pohnou, svůj cíl jsme splnili. Není naším cílem nabídnout dokonalou a hladkou přehlídku hubuotvírajících prezentací. Chceme sebe i ostatní vyprovokovat k novým krokům, doslova i obrazně. Přijďte se osobně podívat, těšíme se na vás 30.10. ve Forum Karlín.
Tomáši a Danielo, těšíme se, že nám s tím letos pomůžete.
Tým TEDxPrague