O TEDx Prague

Co je to TEDx?

Inspirujeme, bavíme,
otevíráme srdce

TEDx otevírá myšlení, propojuje světy. Je to nezisková iniciativa, jejímž centrem jsou “myšlenky hodné šíření” – sdílení podnětných nápadů a příběhů. TEDxPrague vznikl v roce 2009 inspirován TED a pod jeho licencí. Díky tomu jsme součástí celosvětového hnutí TEDx.

Chceme dávat prostor lidem a nápadům podle trochu jiného klíče, než je obvyklé. Spíše než ukazovat světu nejlepší řečníky se snažíme pomáhat podstatným a zajímavým myšlenkám na světlo a mezi lidi.

21

společných akcí

153

inspirativních přednášek

1836

minut záznamu

2539

snězených chlebíčků

Proč TEDx děláme?

Věříme v pozitivní sílu X

Věříme, že vzájemným vzděláváním a sdílením příběhů vnitřně rosteme – jak osobně, tak i jako společnost. Chceme vytvářet příležitosti pro to,

  • aby vznikla nevšední událost s pestrým programem,
  • aby se setkávali lidé z různých profesí a s různými zkušenostmi,
  • aby zazněly myšlenky a příběhy, které nemají mnoho prostoru v médiích,
  • aby se díky celkovému zážitku šířily i myšlenky, které nejsou módní ani prvoplánově příjemné,
  • aby posluchači dostali chuť sami aktivně něco dělat pro sebe i svět okolo nás.

Fenomén TED

Původně moc ukecané, napsat jednoduše stručně představení TEDu (http://www.ted.com/about/our-organization)

Na setkáních TED a TEDx se aktivně setkávají lidé z různých profesí. Mohou se tak propojovat i jinak poměrně vzdálené světy. Původní zacílení TED (zkratka z Technology & Entertainment & Design) se tak rozšiřuje například i o vědu a aktivity občanské společnosti.

Chcete se stát partnerem?


O TEDxPrague (od Sama)

Historie TEDxPrague sahá do roku 2009. Tehdy se v newyorské centrále TED zrodila myšlenka poslat formát „TED talks“ dále do světa. Dnes už je TEDx celosvětovým hnutím, v rámci kterého pracuje přes 30 000 dobrovolníků na tom, aby lidé sdíleli zajímavé, podnětné (a někdy trochu revoluční) myšlenky a příběhy. Své odnože má i v Čechách, na Moravě a na Slovensku.

Od počátku se pod hlavičkou TEDxPrague konalo více než dvacet setkání. Vlajkovou lodí je celodenní TEDxPrague, festival „myšlenek hodných sdílení“ pro několik stovek diváků.

Kromě toho se každoročně konají nepravidelné komorní Salony a zejména další dvě samostatná setkání: Youth@TEDxPrague a TEDxPrague Women.

Kritickým dotazům, proč na červeném koberci TEDu vystupuje více mužů než žen, se jeho organizátoři postavili čelem. Nerovnováhu přiznali a přitom ji neošetřili kvótami, ale speciální příležitostí. TEDxPrague Women je přihlášením se k celosvětové iniciativě, která věnuje jeden den v roce plnou pozornost ženám. TEDx od žen, pro ženy a o ženách se v jednen moment koná od Kanady po Singapore, od Baltského moře po deltu Amazonky. V Praze už mluvily vědkyně, matky, umělkyně, inženýrky i podnikatelky – a ponaučení z jejich vystoupení si mohli dost dobře odnést i muži.

Youth@TEDxPrague je komornější akce určená především studentům. Věnuje se tématům, která jsou aktuální pro mladou generaci – ať už jde o snahu pozitivně ovlivnit své okolí, poprat se s hendikepem, najít uspokojivý vztah nebo si co nejchytřeji užít cestování. Podobně jako TEDxWomen je i TEDx pro mladé úmyslně provázána se stejně zaměřenými konferencemi všude po světě.