Janica Lacová; foto: Marika Majorová

Janica Lacová; foto: Marika Majorová


Janica je Idea Maker. Vystudovala marketingovou komunikaci a teď už víc než deset let pracuje volné noze jako grafický designer, copywriter a zabývá se také vzděláváním a vařením. V roce 2011 spolu-založila slovenskou dětskou oděvní značku Little Monster. S jejím jménem souvisí ještě jedna značka, a to JEM INÉ. Tento projekt se zabývá zdravou výživou a snaží se naše jídelníčky přizpůsobit sezónní nabídce potravin a naučit nás využívat lokální dodavatele. Janica získala od nadace Jamieho Olivera Food Revolution Foundation titul ambasadorky. V současné době se spolu s občanským sdružením Na Regáli věnuje obnově Staré Tržnice v Bratislavě, kde chce provozovat Školu vaření a bistro.

Revoluce? Začněte ve školní jídelně!

Dnes už nejsou těžké fyzické práce na denním pořádku a my si přesto dopřáváme nejméně 3x denně plné talíře těžko stravitelných jídel – klenotů naší národní kuchyně – jako bychom všichni pracovali v dolech nebo na poli. Janica se snaží šířit stravovací osvětu nejen mezi širokou veřejností, apeluje také na vedení škol a školek. „Problémem je, že do položky zelenina spadají také brambory. Proto jídelny mohou argumentovat, že přece dávají dětem maso i zeleninu, ve skutečnosti ale zelenina rovná se brambory,“ upozorňuje ambasadora Jamieho Oliviera na monotónní stravu a stále dokola praktikované normy ze 70. let minulého století.

Letos se Slovensko poprvé zapojilo pod vedením Janici do celosvětové akce Food Revolution Day. Zajímá vás, jaké jsou další povinnosti ambasadorky a jak pokročil její boj za lepší stravování? Přijďte to s námi zjistit 6. 12. Na TEDxPragueWomen.