TEDxPragueWomen 2015:
Momentum

29 Květen 2015
Kino Lucerna
Vodičkova 36
11000 Praha 1
50.081417, 14.425301
Kino Lucerna

O akci

TEDxPragueWomen je půldenní setkání věnované ženám a jejich úspěchům, pádům a postavení v dnešní společnosti, které se koná paralelně s globální konferencí TEDWomen.

Více o TEDWomen.

Historicky první TEDxPragueWomen proběhl v prosinci 2013, a mimo jiné na něm vystoupila renomovaná patoložka a badatelka Jaroslava Dušková, ambasadorka Jamieho Olivera na Slovensku Janica Lacová nebo designérka Anna Marešová. Na videa z akce se můžete podívat zde.

TEDxPragueWomen: Momentum

Mottem druhého ročníku TEDxPragueWomen bylo „Momentum“, tedy okamžik, kdy nové nápady a myšlenky dostávají spád a mění se tak v činy. Právě ženy mají velký (i když často netušený) potenciál přetvářet svět kolem sebe a zdokonalovat ho. Naším letošním cílem bylo proto oslavit ženy coby hybatelky pokroku, změnit způsob, jakým Česko o ženách přemýšlí a inspirovat další – ženy i muže – aby následovali jejich příkladu!

Kdy: V pátek 29.5.
Kde: V kině Lucerna, Velký sál
Čas: 17:00 – 21:30
Vstupné: 400,- Kč

Afterparty

Afterparty jsme pořádali ve spolupráci se sociální sítí Yelp v krásném prostředí hotelu Mosaic.

Řečníci

Eva Le Peutrec Eva Le Peutrec
česká architektka
Magdaléna Zemanová Magdaléna Zemanová
vinylová královna
Rostya Gordon-Smith Rostya Gordon-Smith
zakladatelka projektu Minerva 21
Kateřina Vacková Kateřina Vacková
zakladatelka neziskové organizace Loono
Dita Přikrylová Dita Přikrylová
zakladatelka Czechitas
Radka Máchová Radka Máchová
akrobatická pilotka
Lenka Bártová Lenka Bártová
fundraiserka Rané péče EDA
Lilia Khousnoutdinova Lilia Khousnoutdinova
spisovatelka a lektorka

Program

Don't dream your life,
Live your dream!

Eva Le Peutrec Eva Le Peutrec

Eva Le Peutrec je jediným českým architektem navrhujícím mrakodrapy, které se skutečně staví! Svůj první navrhla absolventka architektury z Technické univerzity v Liberci už ve svých 29 letech. Její portfolio ale zahrnuje projekty všech velikostí a měřítek. Od soukromých staveb, luxusních hotelů, dopravních staveb, sportovních, kulturních a obchodních center až po velké multifunkční celky po města s miliónem obyvatel.

Pracovala pro klienty zvučných jmen – mimo jiné třeba pro Lamborghini – a v roce 2012 ji dokonce prestižní londýnská architektonická kancelář Zaha Hadid Architects nabídla pozici vedení nově vznikající čínské pobočky v Pekingu.

Eva je podle MF Dnes vedle Jana Kaplického a Evy Jiřičné další nejúspěšnější českou architektkou působící v zahraničí. Rodačka z Nové Paky procestovala přes 40 zemí světa, pracovala a žila na 4 různých kontinentech a domluví se pěti jazyky. Doma se cítí být na více adresách. Momentálně přebývá v zahraničí, odkud také řídí vlastní firmu E-studio a pracuje jako nezávislý konzultant se zakázkami po celém světě.

Už dávno se ví, že punk mrtvej není, akorát nosí podpatky.

Magdaléna Zemanová Magdaléna Zemanová

Pro živnostenský list si Magdaléna Zemanová došla ještě v den, kdy dostala maturitní vysvědčení. Do Prahy přišla před devíti lety se snem o nezávislosti, který se jí i přes nedůvěru okolí, pár osobních kotrmelců a několik obchodních neúspěchů, nakonec vyplnil. V pasáži Lucerna tak dnes můžete narazit na Magdalenin miniaturní krámek Happyfeet, ve kterém prodává… staré vinylové desky!

Přestože jejich éru sama nezažila a valná část jejich zákazníků-pamětníků na mladičkou blondýnku za pultem pohlíží spíše skepticky, vydobyla si v oboru neotřesitelnou pozici. Obchůdek Happyfeet se stal pojmem a Magdalena úspěšnou a vyhledávanou DJkou. Nic z toho by se však nestalo, nebýt jejího odhodlání, cílevědomosti a odvahy převzít zodpovědnost sama za sebe.

Čeřím vodu

Rostya Gordon-Smith Rostya Gordon-Smith

Rostya Gordon-Smith patří mezi světovou personalistickou špičku – v roce 2001 byla jmenována jednou z 50 vrcholových HR manažerů ve světě. Není divu, v oblasti řízení a rozvoje organizací, lidí a týmů působila více než dvacet let, kromě Česka také v Kanadě, Velké Británii, Japonsku, Brazílii, Estonsku, Rusku a dalších zemích. Rodačka z Havlíčkova Brodu přitom v zahraničí zakotvila spíš náhodou – v roce 1968 odjela do Británie dělat au-pair, a než se stačila na západě rozkoukat, zavřelo Československo hranice. Potkala tam i svého manžela Simona Gordon-Smith, se kterým vychovala čtyři syny.

Do Čech se ale vrátila a v roce 2006 se stala jednou z našich 20 nejvlivnějších žen. Loni se – dnes už několikanásobná babička – pustila do svého nejnovějšího projektu MINERVA 21, který pod heslem „Čeříme vodu“ oslovuje české ženy, které na sobě chtějí pracovat, vzdělávat se, sdílet své zkušenosti a pozitivně ovlivňovat své okolí. Myšlenkově se MINERVA 21 hlásí k odkazu Elišky Krásnohorské, která v roce 1890 založila Gymnasium Minerva, první středoevropské dívčí gymnázium svého druhu.

Život je otázkou volby

Kateřina Vacková Kateřina Vacková

Kateřina studuje pátý ročník 1. lékařské fakulty UK v Praze, pracuje jako projektová manažerka, a ve volných chvílích chodí na gynekologický kroužek k Apolináři, kde se učí rodit děti. A to je jen špička pomyslného ledovce jejích aktivit. Přitom je to nedávno, co její svět obrátila vzhůru nohama diagnóza zhoubného nádoru vaječníku. Tehdy si (během pár hodin) uvědomila, na čem v životě skutečně záleží.

Loni v květnu založila neziskovou organizaci Loono, aby pomohla ženám uvědomit si, že ten správný čas myslet na své zdraví je právě teď. Pořádá vzdělávací workshopy zaměřené na prevenci rakoviny a o zdraví obecně, hlavně ale pomáhá ženám a dívkám, které si rakovinou prošly nebo právě procházejí, a do budoucna plánuje i vlastní coworkingový prostor pro ženy.

Kateřina, která nezačne den bez ranní jógy, učí se hrát golf a čas od času se zašije do kavárny, kde celé hodiny o samotě přemýšlí o nových projektech, čerpá síly i inspiraci, se o své nemoci mluvit nebojí. Naopak. Věří, že se sami můžeme rozhodnout, jak se s životními překážkami vypořádáme. Ona si zvolila cestu pomoci dalším ženám.

A day without goose bumps is a day wasted

Dita Přikrylová Dita Přikrylová

Dita Přikrylová vyrostla v malé vesničce na Moravě, kde – jak genderový stereotyp káže – se od žen valný zájem o IT nečekal. Ona si však dobře uvědomovala, že holky potřebují technické vzdělání jako sůl, a že IT sektor bez nich o hodně přichází. Sama vystudovala informatický obor na Ekonomicko-správní fakultě v Brně a momentálně dokončuje druhé magisterské studium na Fakultě informatiky.

U snění o tom, jak změnit pohled žen na IT a pohled IT na ženy, v jejím případě nezůstalo. Před dvěma lety vymyslela spolu s kamarádkami neziskovou organizaci Czechitas, která pro holky pořádá bezplatné workshopy, kvalifikační kurzy, letní tábory a přednášky zaměřené na programování, tvorbu webových stránek, datové analýzy a základy grafického designu.

Dalo by se říct, že žije v autobuse mezi Brnem a Prahou, kde Czechitas tým sídlí, ale můžete na ní narazit také tam, kde je dobrý vítr. V létě se totiž vrhá do vln s kiteboardovým padákem a v zimě zase léta v zasněžených horách!

Země nad hlavou

Radka Máchová Radka Máchová

Radka Máchová strávila posledních třináct let v čele světově proslulé akrobatické skupiny Flying Bulls Aerobatics Team, jediné skupiny na světě, která umí létat v tak těsné formaci, že by mohlo klidně jít o jediné letadlo. Létala s ní po celé Evropě, přičemž několikrát s nimi zavítala i za evropské hranice – do Egypta, Jordánska, Kataru, Bahrajnu nebo Saudské Arábie. A kromě Indie a Japonska se všude dopravili po vlastní ose – několikrát tedy přeletěli Středozemní moře. S Flying Bulls letos sice skončila, do důchodu se ale rozhodně nechystá. Už brzy bude v rámci svého nového projektu létat na historických strojích z období 1. světové války!

Několikanásobná mistryně světa ve skupinové akrobacii vystudovala letectví a leteckou dopravu na Vysoké škole dopravní v Žilině. Tam také získala svou pilotní licenci a v roce 1976 začala s leteckou akrobacií. Několik let strávila v kokpitech československého národního družstva letecké akrobacie a zkusila si i povolání „na zemi“ – jako manažerka letecké dopravy načerpala kopec zkušeností s provozem letadel a řízením letecké společnosti. Kromě létání se věnuje fotografování, potápění, lyžování a samozřejmě cestování – dopravní prostředek má koneckonců vyřešen!

Dárce volá jenom jednou, ale příležitost něco změnit je každý den!

Lenka Bártová Lenka Bártová

Lenka Bártová je fundraiserkou organizace Raná péče EDA, která bezplatně pomáhá dětem se zrakovým či zrakovým a kombinovaným postižením. K práci pro Ranou péči ji přivedla osobní zkušenost – s dcerou Eliškou byla klientkou Rané péče od jejích pěti měsíců. Podle vlastních slov jejich rodinku Elišky postižení nijak neomezuje, jezdí na hory, na výlety, všechno v doprovodu Sama, jejich asistenčního psa.

Vystudovala hotelovou školu v Praze a v gastronomickém odvětví pracovala v různých koutech světa – v Německu, Itálii nebo na ostrově KOH-TAO v Thajsku, kde byla provozní vedoucí jednoho z místních resortů. Zkusila si i spoluvlastnit restauraci. Když pak byla s dcerkou na rodičovské dovolené, absolvovala rekvalifikační kurz fundraisingu a v nové pozici se činí přímo znamenitě. Je to ostatně její srdcová záležitost. Mimo jiné se jí totiž podařilo zvýšit podíl příspěvků od firem i soukromých osob, možná proto, že si je umí získat. Jistě si získá i vás!

Na cestě k podstatě ženství

Lilia Khousnoutdinova Lilia Khousnoutdinova

Lilia se právě vrátila z expedice v Bhútánu, kde byla poznávat místní společnost a její náhled na gender a sexualitu. Nebyla to zdaleka její první výprava – pravidelně provází ženy i muže na cestách po posvátných pohanských místech spojených s ženstvím v Anglii, Francii a Asii. Kromě toho píše a vydává knihy, navrhuje šperky a organizuje předporodní kurzy. Na první pohled nesourodou směsici činností však pojí dohromady její největší vášeň – rozvíjení ženského potenciálu a pomoc ženám prožívat svět naplno ve vlastním těle.

Původně vystudovala politologii a historii na univerzitě v Oxfordu. Dnes mimo jiné vede projekt Ženské příběhy, kde pomocí přednášek, prožitkových seminářů a poznávacích zájezdů provází ženy na cestě k pochopení a uctění svého těla (a jeho cyklů) ve všech fázích reprodukčního života. Spoluzaložila také první výcvik kněžek v ČR. Dnes žije v Londýně s manželem a synem, kde se věnuje studiu Gender & Development na London School of Economics.

Jejím záměrem – zároveň i snem – je přispět k větší svobodě a bezpečí žen. K tomu, aby přijaly vlastní tělo a pochopily svou sexualitu, a aby se ženy navzájem podporovaly a ctily. Jinými slovy by na světě ráda viděla víc lásky a krásy – té skutečné.

Fotogalerie

Videa

Don't dream your life, live your dream! | Eva Le Peutrec

Don't dream your life, live your dream! | Eva Le Peutrec

Přehrát
‪Ženy do IT | Dita Přikrylová

‪Ženy do IT | Dita Přikrylová

Přehrát
‪Hlavně aby bylo zdravé... | Lenka Bártová

‪Hlavně aby bylo zdravé... | Lenka Bártová

Přehrát
‪Čeřím vodu | Rostya Gordon-Smith

‪Čeřím vodu | Rostya Gordon-Smith

Přehrát
‪Be yourself | Lilia Khousnoutdinova

‪Be yourself | Lilia Khousnoutdinova

Přehrát
‪Katarzia | Katarze

‪Katarzia | Katarze

Přehrát
‪Správný čas myslet na své zdraví je právě teď. | Kateřina Vacková

‪Správný čas myslet na své zdraví je právě teď. | Kateřina Vacková

Přehrát
‪Země nad hlavou | Radka Máchová

‪Země nad hlavou | Radka Máchová

Přehrát
Vinylová královna | Magdalena Zemanová

Vinylová královna | Magdalena Zemanová

Přehrát