TEDxPrague 2015:
Mám sen

28 Říjen 2015
Nová Scéna ND
-
Praha
50.0812064, 14.414544722222
Nová Scéna ND

O akci

TEDxPrague 2015: Mám sen

Milí TEDxoví nadšenci. Ani letos jsme nevynechali příležitost poslat dál pár inspirativních myšlenek! Že i u nás v Čechách se najdou tací, kteří se nebojí dream big, vám dokázal v pořadí již šestý TEDxPrague, tentokrát s podtitulem MÁM SEN. Uskutečnil se ve středu 28. října, tedy v den výročí splnění právě jednoho takového snu!

Děkujeme Vám, že jste přišli. Videa ještě zpracováváme, ale už nyní Vám nabízíme fotografické ohlédnutí.

Řečníci

Jaroslav Beck Jaroslav Beck
hudební skladatel / zvukový designer
Renata Chlumská Renata Chlumská
horolezkyně a cestovatelka
Blanka Dobešová Blanka Dobešová
spoluzakladatelka organizace
“Ke kořenům”
Jiří Bílek Jiří Bílek
prezident české Komory tradiční čínské medicíny (TČM)
Barbara Sher Barbara Sher
kmotra životního koučování
Lyonel Badette Lyonel Badette
student 1. Lékařské fakulty
Adam Podhola Adam Podhola
projektový manažer Zachraň jídlo
Roman Týc Roman Týc
spoluzakladatel umělecké skupiny Ztohoven
Ema Klučovská Ema Klučovská
talentovaná výtvarnice a animátorka
Miloš Miko Miloš Miko
misionář 21. století
Ridina Ahmedová Ridina Ahmedová
zpěvačka, hlasová lektorka
Martin Mojžiš Martin Mojžiš
fyzik a popularizátor vědy
Michael Carvan Michael Carvan
výkonný ředitel Výzkumného Technologického Institutu s.r.o.

Program

Žij svůj sen, ne sen jiných.

Jaroslav Beck Jaroslav Beck

Už od dětství ho nebavilo hrát z not skladby, které již někdo vytvořil. V 15 letech propadl elektronické muzice a místo studia strojařiny na vysoké škole v Plzni po večerech šroubovákem přejížděl struny rozladěné elektrické kytary a zjišťoval, jaké originální zvuky může tvořit.

Tato fascinace zvukem vygradovala ukončením studia strojařiny pár zkoušek před koncem bakalářského titulu. Koupil si last minute letenku a odletěl do Oxfordu, kde nesměle zaklepal na dveře vysněného SAE Institutu a naprosto netušil, jak moc velké dveře si tímto krokem otevírá.

Sen bez limitu

Renata Chlumská Renata Chlumská

Představte si ženu bojující s ledovou stěnou o dosažení nejvyššího vrcholu světa. Ženu zápasící s divokými vlnami Tichého oceánu při plavbě na kajaku kolem Severní Ameriky. Ženu, která se tvrdě připravuje na další dobrodružství – cestu do vesmíru. Renata Chlumská je zkrátka extrémní sportovkyně, která neříká ne novým výzvám!

Jako první Švédka, i první Češka, zdolala v roce 1999 nejvyšší horu světa Mount Everest. O 15 let později dobyla nejvyšší bod všech sedmi kontinentů, přesto její sen šplhá ještě blíže ke hvězdám. Kde se nachází vrchol jejích snů?

Síla opravdového rozloučení

Blanka Dobešová Blanka Dobešová

Blanka Dobešová je jednou ze tří postav ekofunebráckého tria Ke kořenům. Půvab přírodního pohřebnictví objevila během studia na brněnské Katedře environmentálních studií. Napsala o něm diplomovou práci s výmluvným názvem: „Až umřu, zasaďte na mně jabloň“.

Nyní v praxi ukládá popel zemřelých ke kořenům stromů. Tak se jmenuje i organizace, kterou založila se svými dvěma přítelkyněmi. V letošním roce se jim společně se Správou pražských hřbitovů podařilo založit Les Vzpomínek – první český přírodní hřbitov, kde organizují jedinečné vzpomínkové obřady. Jejím snem je, aby každý mohl najít vlastní, autentickou cestu rozloučení.

Sen na podruhé

Jiří Bílek Jiří Bílek

Jiří Bílek je původní profesí porodník gynekolog. V současné době je prezidentem české Komory tradiční čínské medicíny (TČM) a člen představenstva Evropské asociace TČM (ETCMA). S tímto starým, ale dodnes velmi živým medicínským systémem, se poprvé setkal v Pekingu. Na konci 90.let, ještě během studia na lékařské fakultě, tam odjel studovat v rámci experimentu sinologů z filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Studium obou medicín úspěšně dokončil a bylo potřeba se rozhodnout. Zda obléct bílý lékařsky plášť nebo se stát propagátorem alternativních léčebných postupů. Tenkrát ještě zvítězila láska k porodnictví a chirurgickému řemeslu. Na Čínu však nezanevřel. Opakovaně se tam vracel v rámci dalšího studia či jako průvodce cestovatelských skupin. Deset let od svého prvního návratu z Pekingu se akupunktura ozvala podruhé. Tehdy ji již Jiří po krátkém váhaní vyslyšel. Skalpel vyměnil za akupunkturní jehlu, a toto rozhodnutí považuje za jedno z nejlepších ve svém životě.

Váš sen je tu i pro druhé

Barbara Sher Barbara Sher

Barbaře přezdívají „kmotra životního koučování“. Je autorkou šesti bestsellerů, vede semináře po celém světě, školí v největších firmách a přednáší na univerzitách. Ve svých knihách a lekcích propojuje velké množství praktických zkušeností s osobitým humorem. Pokud jste někdy bojovali s neschopností vybrat si jen jeden cíl a na něj se zaměřit nebo máte pocit, že pro uskutečnění svých snů nemáte dost pevnou vůli, pak Vás Barbara snadno utěší. Stejně jako ty, kteří se bojí, že některé věci už v životě prošvihli.

Barbara má veliký rozhled po světě (žila mimo jiné v Turecku, Francii i Německu) a asi nejhezčí na jejích lekcích je, že se co chvíli neubráníte smíchu nad tím, jak jsou některé věci prosté.

Nezávislé sny a svatá trpělivost

Lyonel Badette Lyonel Badette

V lednu 2010 zasáhlo Haiti ničivé zemětřesení a Lyonel začal pracovat v nemocnici Lékařů bez hranic jako překladatel pro zahraniční experty, kteří přijeli do postižené země pomoci. Jeho sen o tom, že by jednou mohl být také lékařem, začal být reálný jeho nástupem na 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze na podzim roku 2012. Dnes je ve 3. ročníku.

Ale cesta za snem může být parádně trnitá. A ne úplně vždy ve shodě s představami těch, kteří vám pomáhají sny realizovat. Je pak váš sen ještě skutečně vaším snem? Anebo se stanete součástí snu někoho jiného? Aby původně krásný sen neskončil pouze v říši snů, budete potřebovat obrovské odhodlání, trpělivost ale také pochopení od těch, kteří vás na cestě za snem doprovází.

Pokud chceš něco měnit, musíš začít sám

Adam Podhola Adam Podhola

Více než miliarda světové populace žije v chudobě a o hladu. Více než polovina vyprodukovaného jídla skončí v popelnici. Plýtvání potravinami sehrává významnou roli ve změně klimatu. Málokdo o tom ví a ještě méně lidé o tom mluví a snaží se situaci nějakým způsobem řešit.

Od mala ho bavili nedostatky společnosti, snaha jim porozumět a hledat pro ně inovativní řešení. Vystudoval mezinárodní studia. Jeho rodina očekávala, že začne budovat karieru na ministerstvu či v diplomatických službách. Místo toho vyhledal Člověka v tísni a odjel posilovat občanskou společnost na Blízky východ a do Severní Afriky. Momentálně se jeho kanceláří stalo pole, kde se nejraději hrabe v hlíně a zachraňuje jídlo.

Vytrhávat lidi z každodennosti, to je oč tu běží

Roman Týc Roman Týc

Roman Týc je umělec, známý především svým diverzním přístupem, se kterým prezentuje svoji tvorbu ve veřejném prostoru. Je spoluzakladatelem umělecké skupiny Ztohoven. Do povědomí výrazně vstoupil, když pozměnil v padesáti semaforech pro chodce „poslušné“ siluety panáčků za siluety připodobňující lidi v nečekaných situacích. Chodci mohli vidět panáčka čůrajícího, kakajícího, pijícího z láhve, ležícího, opřeného, sedícího, se psem, s pistolí u hlavy, oběšeného, o berlích bez nohy i maminku s dítětem.

Stojí za vznikem projektu Paralelní Polis a provozem Institutu kryptoanarchie v pražských Holešovicích. V budově je i jediná a první striktně bitcoinová kavárna na světě, čehož si všiml Washington Post, ale žádná média u nás.

Nikdy se nevzdávej a soustřeď se na to, co ti jde nejlépe

Ema Klučovská Ema Klučovská

Ema se věnuje kreslení již od malička, vždy ji však lákala poněkud odlišná témata, než ostatní vrstevníky. Kreslí dravé ptáky, monstra a příšery z filmů.

V pouhých 15 letech svými pracemi ohromila prestižní hollywoodské studio Stan Winston. Dostala tak pozvání k návštěvě studia tvořícího efekty pro slavné filmové trháky, jakými jsou například první tři díly Jurského parku, série Terminátorů či okouzlující Střihoruký Edward. A Emin sen pokračuje. Současný majitel Stan Winston Studia Matt Winston prohlásil, že věří, že jednoho dne budou společně s Emou pracovat na nových filmech.

Univerzity - místa lásky

Miloš Miko Miloš Miko

Miloš Miko je knězem a misionářem, který se cítí doma stejně v Praze, jako v Latinské Americe. Krásných 18 let pečoval o děti z dětských domovů v Bolívii a Ekvádoru a stál u zrodu Katolické univerzity v Santo Domingo, kde následně působil jako finanční ředitel. Zde vyučoval ekonomii i laskavosti. Kromě toho založil botanickou zahradu v Ekvádoru, podpořil zrození nových charitativně-edukativních projektů pro všechny studenty na univerzitě a u toho všeho měl stále vždy otevřené uši i srdce pro potřeby místních lidí.

Odchodem z druhé polokoule nepřestal být misionářem a to, co spolu se svými spolubratry a sestrami z Institutu Id Krista Vykupitele, Misionářů a Misionářek Identes zažil v Americe, má sen přenést a již přenáší do prostředí zdejších univerzit a potřeb, které tady nalézá. Jaký je asi misionář 21. století? Jaké mise může mít v srdci Evropy? O jakých misích sní? Je možné, aby byl misionářem opravdu každý člověk v 21. století v České republice? A co se můžeme naučit od Latinské Ameriky?

Zpívat umíme všichni, vlastním hlasem

Ridina Ahmedová Ridina Ahmedová

Ridina Ahmedová se narodila v Česku otci Súdánci. Vyrostla v Alžírsku, což lze pocítit i ve způsobu vyjádření její tvorby. Svou hudební cestu odstartovala jazzem. Postupně začala objevovat sílu čistého hlasu. Začala pracovat s možnostmi jeho autentičtějšího vyjádření a vydala se do méně probádaných zvukových krajin. Jako host si v roce 2008 zazpívala společnou improvizaci s Bobby McFerrinem.

Vedle zpívání vede hlasové dílny, na kterých se pokouší zprostředkovávat účastníkům očistnou zkušenost zpěvu. Rozjela projekt Zpěvomat vnášející radost ze společného zpěvu do veřejného prostoru. Svými aktivitami se snaží narušit převládající názor, že buď zpívat tzv. umíš (pak tedy smíš), nebo neumíš, a pak drž raději zobák. To je něco, čím se poškozujeme a připravujeme o zkušenost, která je tak výjimečná – kde jinde vzniká s cizími lidmi po pár hodinách či minutách podobně silné propojení?

Věda nemusí být nudná, když ji dobře vysvětlíte

Martin Mojžiš Martin Mojžiš

Celý život se motal kolem školství. Jesle, školka, škola, univerzita – to poslední nejprve jako student, pak jako učitel. Učení mu zůstalo dodnes. Ve svých přednáškách na bratislavském matfyzu se zaměřuje na témata související s fyzikou elementárních částic. Fyziku však nepovažuje ve srovnání s jinými obory za nějak zvlášť zajímavou. Zajímavé je všechno – když se to dobře vysvětlí, napíše, povypráví…

Už více než deset let pracuje také jako redaktor slovenského týdeníku .týždeň, kde pravidelně přispívá do rubriky věda, přičemž v jeho textech jde vysoká odbornost ruku v ruce se skvělým humorem a poutavým příběhem. Mojžíšovy články o vědě tak zcela srozumitelně osvětlují mnoho důležitých fakt i souvislostí velice širokému okruhu čtenářů. Jeho autorské příspěvky byly vydány i knižně, zatím ve třech svazcích: Jeden výdych koňa, Dva hrby ťavy a Tri hlavy draka. Na Slovensku patří k nejprodávanějším populárně-vědeckým knihám a jednu z nich si dokonce můžete koupit i dnes na TEDx Prague v knižním stánku u vchodu do divadla.

Vynález snů

Michael Carvan Michael Carvan

Michael Carvan je vynálezcem, experimentátorem a vítězem České inovace 2014. Oceněný projekt proměny prasečí kejdy na pitnou vodu a peletky vznikl na základě využití známých fyzikálních faktů, nikoli chemie. „Nic jsem nevymyslel, jen jsem se pozorně díval kolem sebe,“ říká skromně Michael. Svůj výjimečný pozorovací talent zasnoubil s vodou a pro mezinárodní klientelu nabízí vícero řešení, jak dostat tu nejlepší vodu z kohoutku ve kterékoliv domácnosti, podniku nebo humanitárním stanu.

Co všechno se dá recyklovat a vrátit do každodenního koloběhu? Jak proměnit další sny ve skutečnost? Na tom pracuje Michael Carvan ve Výzkumném Technologickém Institutu v Hovorčovicích.

Fotogalerie

Videa

Pitná voda z prasečí kejdy | Michael Carvan

Pitná voda z prasečí kejdy | Michael Carvan

Přehrát
Zpěv jako cesta k druhým i k sobě samému | Ridina Ahmedová

Zpěv jako cesta k druhým i k sobě samému | Ridina Ahmedová

Přehrát
Akupunkturní jehla, má láska | Jiří Bílek

Akupunkturní jehla, má láska | Jiří Bílek

Přehrát
Jak ohromit Hollywood s pomocí příšerek | Ema Klučovská

Jak ohromit Hollywood s pomocí příšerek | Ema Klučovská

Přehrát
Jak snít s odvahou, pokorou i rozumem | Martin Mojžíš

Jak snít s odvahou, pokorou i rozumem | Martin Mojžíš

Přehrát
Univerzity, místa lásky | Miloš Miko

Univerzity, místa lásky | Miloš Miko

Přehrát
Přes ozubená kola do Hollywoodu | Jaroslav Beck

Přes ozubená kola do Hollywoodu | Jaroslav Beck

Přehrát
Isolation is the dream-killer, not your attitude | Barbara Sher

Isolation is the dream-killer, not your attitude | Barbara Sher

Přehrát
The dream of becoming a doctor | Lyonel Badette

The dream of becoming a doctor | Lyonel Badette

Přehrát
Dreamers who dream, dreamers who do | Renata Chlumská

Dreamers who dream, dreamers who do | Renata Chlumská

Přehrát
Vytrhávat lidi z každodennosti | Roman Týc

Vytrhávat lidi z každodennosti | Roman Týc

Přehrát
Síla opravdového rozloučení | Blanka Dobešová

Síla opravdového rozloučení | Blanka Dobešová

Přehrát
Zachraň jídlo! | Adam Podhola

Zachraň jídlo! | Adam Podhola

Přehrát