Hlavní téma: „Není na co čekat‟

TEDxPrague 2012 s podtitulem „Není na co čekat“ navazuje na loňský ReStart, který inspiroval diváky k novému začátku. Během celodenní konference se řečníci ve svých přednáškách pokusili zbořit bariéry a limity, které brání lidské aktivitě, společně s diváky objevili nástroje, změní způsob jejich uvažování, a představili své úspěšné příběhy, kdy nečekali, ale konali. Program konference byl opět obohacen o inspirativní TEDTalks videa a vystoupení lokálních umělců.

„TEDxPrague pro mě znamená inspiraci a nový pohled na věci. Jsem nadšen, že Praha opět ožije touto výjimečnou konferencí, a úžasné spektrum lokálních i zahraničních řečníků přesvědčí diváky, že skutečně není na co čekat,“ říká Petr Maňas úspěšný kouč a nový lídr týmu organizátorů TEDxPrague.


1. část: Co nás brzdí

Průvodce: Samuel Titěra

 1. Miroslav Bárta – Život s kolapsy – čeho si všímat v minulosti
 2. Ivana Königsmarková – Přivádění dětí na svět, věc veřejná?
 3. Petr Gallus - Ten, kdo čeká, nemusí čekat
 4. TEDTalk video – Stefon Harris – Na pódiu neexistují chyby (video)
 5. Karel Holomek -  Jak ten čas užít, aby se člověk nemusel moc stydět
 6. Andrej Kiska – Dve zmeny pre šťastnejší život

„Touha po dobrodružství a neschopnost se vydat do neznáma jsou pro mne životním tématem. Snad zazní to podstatné o tom, že moudrost může být jak v aktivitě, tak v rozvážnosti. Těším se na provokaci a očistnou bolest ze zjištění, že mnohé věci jsou ještě trochu jinak, než jsem si myslel,‟ říká Samuel Titěra, průvodce prvního bloku programu.


2. část: Víme jak na to

Průvodce: Juraj Jonek

 1. Dot504 – tanec (Lenka Vágnerová a Pavel Mašek) – Mah Hunt
 2. TEDTalk – Nigel Marsh – Jak zařídit fungování rovnováhy pracovního a osobního života (video)
 3. John Raddall – The Time Machine
 4. Libor Malý – E=mc2
 5. TEDTalk - Julian Treasure – 5 způsobů, jak lépe naslouchat (video)
 6. Irena Swiecicki – Znáte svůj květák?
 7. Radvan Bahbouh – Nejlepší investice

„Mnohí z nás hľadajú cesty k tomu ako robiť veci lepšie, efektívnejšie, rýchlejšie s cieľom stihnúť toho veľa. Neustále premýšľame o minulosti, budúcnosti a plánujeme, aby nám náhodou niečo neuniklo. Iní život viac prežívajú, vychutnávajú si ho a menej sa ženú, majú väčší cit pre súčasnosť a vedia, že menej je niekedy viac. V tomto bloku sa spoločne pokúsime objaviť ten správny mix a nástroje, ktoré nám poslúžia kedykoľvek sa ich rozhodneme využiť‟ říká Juraj Jonek, průvodce druhého bloku programu.


3. část: Hrdinové kolem nás

Průvodce: Matěj Novák

 1. Renata Chmelová – Z manažerky občanskou aktivistkou
 2. TEDTalk – Mark Bezos - Životní lekce od dobrovolného hasiče (video)
 3. Mikuláš Kroupa – Příběhy z Paměti národa
 4. Anna Dolejší – zpěv
 5. Jan Kremláček – Bohatství mého života
 6. TEDTalk – Shawn Achor – Štastné tajemství pro lepší práci (video)
 7. Jeremy Dabor – My Way to Science
 8. Ivana Málková - Cesta bez cíle

„Často potkávám lidi, jejichž životní příběh ve mně vzbuzuje opravdový respekt. Pro něco se rozhodli a díky svému nasazení dokázali pozoruhodné věci. Změnili své okolí, něco vybudovali, někam se dostali. Nejsou to lidé nějakého zvláštního nadání, zázračných schopností, ale o to jsou jejich příběhy cennější – ukazují, že každý z nás může dokázat velké věci, pokud se pro ně rozhodne a jde za nimi. Jsem rád, že se nám podařilo tyto lidi přivést na TEDx, kde mohou být inspirací dalším,‟ říká Matěj Novák, průvodce třetího bloku programu.