Hlavní téma: ReStart – Začněmě jinak

Sdílíme názor, že vše se mění. Ano, tento názor hodně ovlivňuje současná finanční krize či změny způsobené internetem, přesto je tento názor dlouhodobý. Chceme mluvit o restartu, novém začátku, hledání nových hodnot, který čeká celou společnost a ovlivní každého jednotlivce. ReStart probereme ve 3 částech: ReKreace, Děti a vzdělávání a ReCyklace.

Zní vám to příliš vážně? Přiznáváme, i nám to zní jako hodně vážné téma, chceme ho však uchopit netradičně, aby jste během listopadového dne na TEDxPrague získali vedle vážných myšlenek i nový pohled na každodenní věci, inspiraci pro práci i osobní život a množství kontaktů, které jste nečekali.

Konference bude probíhat v českém jazyku se simultálním tlumočením do angličtiny.


1. část: Rekreace – znovu(s)tvoření

Průvodce: Josef Šlerka

V programovém bloku se budou řečníci zamýšlet nad podstatou práce, kterou mnozí vnímají jako nalinkovaných 40 let života s víkendy a stabilním příjmem. Posluchači se dozví o novém trendu vůdcovství ve společnosti, osobním podnikání či zavzpomínají na organizované rekreace ROH. Mezi řečníky bude například Pepper de Callier, světově uznávaný kouč lídrů a vrcholových manažerů, Roman Neruda, vědec v oblasti biotechnologie, nebo Marian Friedl, hudebník, producent a pedagog.

“Výrazu ReKreace se budou snažit naši řečníci dát jasnou tvář. Nejde totiž jen o odpočinek, nýbrž o znovunalezení myšlenek vhodných k dalšímu rozvoji. Zaměříme se na pochopení našeho bytí z hlediska kariéry a povídaní se dotkne i naší nesmrtelnosti ve virtuálním světě.”, Jozef Šlerka, průvodce bloku ReKreace.a Znovu(s)tvoření.

 • Co je dnes práce (nalinkovaných 40 let s víkendy a stabilním příjmem?)
 • Co byla rekreace a co je dnes
 • Trend osamostatnění se – osobní podnikání (entrepreneurship)
 • Vůdcovství ve společnosti (vůdcem už není prezident, premiér, šéf firmy, osobnost,…)

2. část: Naděje – děti a vzdělávání

Průvodce: Juraj Jonek

V době konání TEDx Prague se slaví Světový den dětí, vyhlášen Organizaci spojených národů u příležitosti výročí Deklarace práv dětí. (Mezinárodní den dětí připadá na 1.6.). Řečníci se proto budou snažit odpovídat na otázky týkající se takzvané generace Y. Je ve školách zabíjena kreativita? Co je dětský nezkažený pohled? A je škola vůbec budoucností vzdělání? Objasnění přinese mimo jiné Ondřej Šteffl, zastánce vzdělávací revoluce, Jana Nováčková, autorka knihy „Respektovat a být respektován“, nebo Tomáš Hajzler, propagátor svobody v práci.

„Chceme diváky inspirovat k hledání různých cest rozvoje a pohledu na děti. Ukážeme jim nejenom techniky a způsoby, jak děti lépe vzdělávat a vychovávat. Společně se zamyslíme nad tím, jestli současné vzdělání připravuje děti na potřeby 21. století. Diváci se mohou také těšit na čtrnáctiletého nadaného chlapce, který produkuje animované filmy,” říká Juraj Jonek, průvodce bloku Naděje – děti a vzdělávání.

 • Co je dětský „nezkažený“ pohled a jaké chyby děláme při výchově dětí?
 • Z čeho vychází současné vzdělání?
 • Zabíjíme ve školách kreativitu?
 • Je škola budoucnost vzdělávání?

3. část: ReCyklace civilizace a hodnot

Průvodce: Petr Maňas

TEDx Prague vyvrcholí povídáním o budoucnosti. Řečníci napoví, co si vzít z konce starých civilizací a jaké indicie dává současná historie. Zároveň osvětlí vize o umělé inteligenci, biotechnologii a sociálních sítích. Své slovo dostane Tomáš Rousek, vesmírný architekt, Maja Arnestad, norská designérka, Mnislav Zelený, etnolog a cestovatel, a další zajímavé osobnosti.

Často zapomínáme. Nejen co se stalo před několika staletími, stále častěji i na to, co se stalo před několika měsíci. V poslední části TEDxPrague nazvaném ReCyklace civilizace chceme proto účastníky inspirovat neběžnými příběhy,“ říká Nikola Rafaj, průvodce bloku ReCyklace civilizace a hodnot.

 • Co si vzít z konce starých civilizací
 • Co nám říká současná historie (1970-2010)
 • realitě finanční krize, globálního oteplování, migrace, …
 • Změna a noví sociologové (sociální sítě, ekonomie)

Program TEDxPrague

8:30 – 9:30 – Registrace a snídaně

9:30 – 9:40  - Úvod, představeni TEDx

9:40 – 11:40 – 1. Část – ReKreace – znovu(s)tvoření

11:40 – 12:30 – Coffee break

12:30 – 14:30 – 2. Část – Naděje – děti a vzdělávání

14:30 – 16:00 – Oběd

16:00 – 18:00 – 3. Část  - ReCyklace civilizace ahodnot

18:00 – 18:10 – Poděkování, ukončení

18:10 – 20:00 – Závěrečný networking a večeře